Polskie siatkarki bezwzględne dla rywalek! Kapitalny początek Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej

Reprezentacja Polski siatkarek pokonała Dominikanę 3:0

Reprezentacja Polski siatkarek pokonała Dominikanę 3:0 w swoim pierwszym meczu podczas Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. Każdy set to absolutna dominacja biało-czerwonych, które są na ostatniej prostej przygotowań do igrzysk w Paryżu.

Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej tym razem rozgrywany jest w Mielcu. Hala sportowo-widowiskowa MOSiR gości przygotowujące się do igrzysk olimpijskich w Paryżu reprezentacje Polski, Serbii, Dominikany i Francji.

Polskie siatkarki w pierwszym meczu turnieju miały zmierzyć się we wtorek 16 lipca z Dominikaną. Przystępując do spotkania, biało-czerwone znały już wynik premierowego starcia memoriału, w którym Serbki rozbiły Francję 3:0.

Podopieczne Stefano Lavariniego również zaczęły od... 3:0 w pierwszym secie, a później konsekwentnie budowały przewagę. Rywalki regularnie były odrzucane od siatki skuteczną zagrywką. W pewnym momencie trener Lavarini, widząc wyraźną przewagę swoich zawodniczek, zdecydował się na ciekawy manewr. Wpuścił na parkiet nominalną libero Marię Stenzel jako pełnoprawną zawodniczkę. Co ciekawe był to powrót tej siatkarki do kadry po kilkunastu miesiącach przerwy. Manewr się udał - Stenzel dobrze przyjęła kilka piłek w drugiej linii i za chwilę opuściła boisko. Polki zaś pewnie dążyły do wygranego seta, który ostatecznie zakończył się triumfem 25:18.

W drugiej partii sprawy potoczyły się tylko nieco wolniej. Prowadzenie 8:4 znowu nie byłoby możliwe bez dobrej zagrywki i skutecznej w kontrataku Magdaleny Stysiak. Lekkie rozluźnienie dopadło nasze zawodniczki w środkowej fazie seta. Rywalki były nawet blisko złapania wynikowego kontaktu, ale czujność Wołosz i Korneluk nie pozwoliły na skuteczny powrót. Tym razem końcówka była zabójcza w wykonaniu Polek, które wygrały partię 25:19.

Dominikanki przeniosły dobrą dyspozycję z poprzedniego seta na trzecią odsłonę i długo prowadziły z gospodyniami. Po asie serwisowym kończącej karierę po igrzyskach Bethanii de la Cruz było już 3:6. Zawodniczki z Karaibów nie zwalniały tempa i chwilę później miały już cztery punkty przewagi. Dopiero to było dzwonkiem alarmowym dla Polek, które dzięki błędom rywalek zdobyły prowadzenie 13:12. Na długi moment na parkiecie pojawiła się Malwina Smarzek i to między innymi ona wiodła prym w ataku reprezentacji Polski. Set niemal do samego końca był jednak zacięty. Dopiero po 20 punkcie odjechaliśmy Dominikankom, a ostatniego seta zwyciężyliśmy 25:21.

Środa będzie dniem przerwy w memoriale. W czwartek reprezentacja Polski podejmie w Mielcu Francuzki.

Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej to turniej towarzyski, który jest poświęcony pamięci zmarłej w 2008 roku siatkarki reprezentacji Polski, dwukrotnej mistrzyni Europy (2003, 2005). Pierwsza edycja została zorganizowana w 2009 roku. W większości edycji rywalizowały w nim drużyny klubowe. Poprzedni Memoriał rozegrany w 2023 roku wygrał ŁKS Commercecon Łódź.

Agata Mróz-Olszewska była środkową reprezentacji Polski, dwukrotnie sięgnęła z kadrą po złoto mistrzostw Europy seniorek (2003, 2005), w barwach narodowych rozegrała łącznie 138 meczów. Zmarła w 2008 r. w wieku 26 lat po walce z chorobą nowotworową.

Polska - Dominikana 3:0 (25:18, 25:19, 25:21)

Polska: Joanna Wołosz, Natalia Mędrzyk, Magdalena Jurczyk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Agnieszka Korneluk oraz Aleksandra Szczygłowska (libero), Maria Stenzel, Katarzyna Wenerska, Malwina Smarzek.

Dominikana: Niverka Marte, Yonkaira Pena, Lisvel Eve, Gaila Gonzales, Brayelin Martinez, Jinery Martinez oraz Brenda Castillo (libero), Ariana Rodriguez, Alondra Tapia, Betania De La Cruz, Madeline Guillen, Arias Candida.