Niespodzianka przed igrzyskami! Siatkarski gigant pokonany w Mielcu

Robert MurawskiSiatkówka
Serbia niespodziewanie przegrała z Dominikaną w Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej.

Dominikana wygrała z Serbią 3:2 w meczu rozgrywanego w Mielcu Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. Na przestrzeni spotkania gra obu ekip falowała, ale ostatecznie górą w tym starciu były siatkarki z Karaibów. Turniej jest dla czterech reprezentacji ostatnim sprawdzianem przed igrzyskami w Paryżu. W drugim czwartkowym meczu Polska zmierzy się z Francją.

Serbskie siatkarki uzyskały przewagę na początku meczu (5:7), ale rywalki szybko odrobiły straty (9:9). Reprezentantki Dominikany były w tej partii skuteczniejsze w ataku i lepiej prezentowały się w bloku. W środkowej części seta zaczęły budować przewagę (18:16), którą utrzymały w końcówce. W ostatniej akcji skutecznie zaatakowała Yonkaira Pena (25:21).

Podrażnione Serbki od pierwszych akcji drugiej partii zaczęły nadawać ton wydarzeniom na boisku (0:4, 4:8). Kluczowa dla losów seta okazała się seria dziewięciu wygranych akcji przy zagrywkach Tijany Bosković (5:18). W końcówce reprezentacja Serbii kontrolowała sytuację, a Jovana Stevanović skutecznym atakiem zamknęła tego jednostronnego seta (11:25).

Gra obu drużyn falowała, bo na początku trzeciego seta przewagę uzyskały siatkarki z Dominikany (5:2, 11:7). Utrzymywały ją w środkowej części tej partii (18:14), ale później do odrabiania strat zabrała się reprezentacja Serbii (20:20). Dominikana miała piłkę setową (24:23), ale nie wykorzystała swoich szans na zamknięcie tej partii. Serbki wygrały rywalizację na przewagi (25:27).

Czwartą partię udanie rozpoczęły siatkarki z Karaibów (7:5), ale Serbki odwróciły wynik (12:14) i utrzymywały punktowy dystans (15:19). Dominikana zerwała się do walki i wyrównała po asie Ariany Rodriguez (21:21). Później punktową zagrywkę dołożyła jeszcze Brayelin Martinez (24:22), a błąd Serbek dał przeciwniczkom brakujący punkt (25:23).

Spotkanie rozstrzygnęło się więc w tie-breaku. Lepiej rozpoczęły go siatkarki z Dominikany (6:3); gdy Alondra Tapia zaatakowała po bloku rywalek, miały one trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Po niej reprezentacja Serbii błyskawicznie odwróciła wynik, wygrywając pięć akcji z rzędu (8:10). W końcówce nie brakowało emocji. Dominikanki prowadziły 13:11 po ataku Madeline Guillen, ale rywalki wyrównały (13:13). Dominikana miała piłkę meczową, ale seta zwieńczyła gra na przewagi. Rozstrzygnęła ją asem serwisowym Guillen (16:14).

We wtorkowych meczach XII Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej polskie siatkarki wygrały z Dominikaną 3:0, a Serbia, również w trzech setach pokonała Francję. W drugim czwartkowym spotkaniu Polska zagra z Francją.

Dominikana – Serbia 3:2 (25:21, 11:25, 25:27, 25:23, 16:14)

Dominikana: Alondra Tapia, Lisvel Eve, Yonkaira Pena, Brayelin Martinez, Jinery Martinez, Niverka Marte – Brenda Castillo (libero) oraz Betania De La Cruz, Madeline Guillen, Ariana Rodriguez. Trener: Marcos Kwiek.
Serbia: Tijana Bosković, Maja Aleksić, Aleksandra Uzelac, Bianka Busa, Jovana Stevanović, Bojana Drca – Aleksandra Jegdić (libero) oraz Sara Lozo, Maja Ognjenović, Bojana Milenković, Katarina Lazović. Trener: Giovanni Guidetti.