Polak na podium! Zacięty finisz na Tour de France

Michał Kwiatkowski trzeci na 18. etapie Tour de France

Michał Kwiatkowski zajął trzecie miejsce na 18. etapie kolarskiego wyścigu Tour de France, którego trasa liczyła 179,5 km i prowadziła z Gap do Barcelonnette. Wygrał Belg Victor Campenaerts przed Francuzem Matteo Vercherem. Pozycję lidera zachował Słoweniec Tadej Pogacar.

Campenaerts (Lotto Dstny) triumfował czasem 4:10.20. Tuż za nim do mety dotarli Vercher (Team TotalEnergies) i Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Polak siódmy raz w karierze ukończył etap TdF na podium. Ma na koncie dwa zwycięstwa. Dzięki temku awansował z 48. na 46. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Przez pewien czas wydawało się, że Kwiatkowski odniesie trzecie etapowe zwycięstwo w Tour de France. Poprzednim razem triumfował w 2020 i 2023 roku. Po zaciętym finiszu Polak został wyprzedzony przez dwóch zawodników.

Grupa goniąca, w skład której wchodziło pięciu kolarzy, w tym Australijczyk Jai Hindley (Bora-hansgrohe), przekroczyła linię mety ze stratą 22 sekund.

Peleton z Pogacarem (UAE Team Emirates) i czołowymi zawodnikami klasyfikacji generalnej miał 13 minut i 40 sekund straty do czołowej trójki. Jechali ostrożnie i oszczędzali energię przed kolejnymi dwoma górskimi etapami. Pogacar zachował żółtą koszulkę i wyprzedza uńczyka Jonasa Vingegaarda o trzy minuty i 11 sekund.

W piątek kolarzy czeka liczący 144,6 km odcinek z Embrun do ośrodka narciarskiego Isola 2000. Trasę 19. etapu wytyczono przez wymagające góry. Zawodników czeka wjazd na dach wyścigu – przełęcz Bonette położoną 2802 m n.p.m. Wyścig zakończy niedzielna jazda na czas (33,7 km).