Siatkarska dominacja Dominikany! Gospodynie igrzysk poniosły klęskę w ostatnim sprawdzianie

Robert MurawskiSiatkówka
Dominikana odniosła dwa zwycięstwa w Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej.

Francja przegrała z Dominikaną 0:3 w rozegranym w Mielcu spotkaniu Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. Drużyna z Karaibów odniosła drugie zwycięstwo w turnieju. Gospodynie zbliżających się igrzysk olimpijskich mają powody do niepokoju – w trzech meczach nie ugrały nawet seta.

Spotkanie lepiej rozpoczęły siatkarki Francji (5:2), ale ekipa z Karaibów błyskawicznie odwróciła wynik (6:9). Środkowa część seta toczyła się już pod dyktando Dominikany (11:18). Siatkarki tej reprezentacji były skuteczniejsze w ataku i dominowały w bloku (0–5). W końcówce Dominikanki kontrolowały sytuację, a dwie ostatnie akcje skończyła Gaila Gonzales (16:25).

W drugiej odsłonie drużyna Dominikany od początku nadawała ton wydarzeniom na boisku (4:8). Trójkolorowe szukały punktu zaczepienia, ale nie były w stanie znaleźć patentu na dobrze dysponowane przeciwniczki. Dominikanki nie zwalniały tempa, a w końcówce seta rozbiły rywalki zagrywką. Dwa asy posłała Gaila Gonzales (14:21), a chwilę później wyczyn koleżanki skopiowała Betania De La Cruz (15:25).

W trzeciej odsłonie Dominikanki błyskawicznie wypracowały sobie solidną zaliczkę (4:11). Francuzki zerwały się do walki, wygrały kilka kolejnych akcji (8:11), ale ekipa z Karaibów odbudowała przewagę (10:18). Trójkolorowe stać było na jeszcze jeden zryw (19:22) i po raz pierwszy w tym meczu doszło do ciekawej końcówki. Helena Cazaute błysnęła w polu serwisowym (22:23), ale kluczowe akcje padły łupem reprezentacji Dominikany. Gaila Gonzales zakończyła rywalizację skutecznym atakiem (23:25).

Skrót meczu Francja - Dominikana:

We wcześniejszych meczach rozgrywanego w Mielcu XII Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej siatkarki reprezentacji Francji przegrały z Serbią (0:3) i Polską (0:3), zakończyły więc rywalizację bez wygranego seta. Dominikana po porażce 0:3 z Polską na inaugurację, niespodziewanie pokonała Serbię 3:2, a teraz dołożyła do swego dorobku drugą wygraną.

Francja – Dominikana 0:3 (16:25, 15:25, 23:25)

Francja: Halimatou Bah, Lucille Gicquel, Marine Sylves, Christina Bauer, Nina Stojiljković, Helena Cazaute – Amandine Giardino (libero) oraz Juliette Gelin, Iman Ndiaye, Maeva Schalk, Emilie Respaut. Trener: Emile Rousseaux.
Dominikana: Betania De La Cruz, Gaila Gonzales, Lisvel Eve, Candida Arias, Niverka Marte, Madeline Guillen – Brenda Castillo (libero) oraz Geraldine Gonzalez, Ariana Rodriguez, Larysmer Martinez (libero). Trener: Marcos Kwiek.