Kolejne złote medale ME dla Polski

Kolejne złote medale. Kuś i Strzelecki nie zawiedli

Anastazja Kuś i Stanisław Strzelecki zdobyli złote medale w biegu na 400 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy do lat 18 w Bańskiej Bystrzycy. Roch Krukowski wywalczył srebro w rzucie oszczepem.

Strzelecki triumfował czasem 46,50. Tym samym został rekordzistą Polski i liderem światowych tabel w swojej kategorii wiekowej. Wymazał rekord kraju Patryka Dobka, który utrzymywał się od 2011 roku.

Chwilę po biegu Strzeleckiego w blokach startowych zameldowała się Kuś. Faworytka mistrzostw i liderka europejskich tabel nie zawiodła. Pewnie wygrała czasem 51,89, lepszym od dotychczasowego rekordu mistrzostw Europy U-18. Dodatkowo poprawiła własny rekord Polski juniorek młodszych i jako pierwsza polska zawodniczka z kategorii wiekowej U-18 pokonała 400 metrów w czasie poniżej 52 sekund. Piąta w finale była Zofia Tomczyk (53,46).

W dniu swoich 17. urodzin na mistrzostwo Europy miał ochotę Krukowski. Lider europejskich tabel doznał jednak niespodziewanej porażki. Polak rzucił 74,84 i musiał uznać wyższość Włocha. Pietro Villa triumfował wynikiem 76,04.

Sobota przyniosła jeszcze czwarte miejsce młociarza Jana Delewskiego, który uzyskał rekord życiowy - 72,09. W pchnięciu kulą piąty był Jakub Rodziak (18,91), a szósty Dominik Armstrong (18,75). Finałowy bieg na 200 metrów na piątej pozycji zakończył Jakub Foremny (21,34).

Przed ostatnim dniem zawodów reprezentacja Polski zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Biało-Czerwoni zdobyli trzy złota i dwa srebra. Prowadzą Włosi, którzy wywalczyli osiem medali - pięć złotych, srebrny i dwa brązowe.