To już pewne! Reprezentacja Polski siatkarzy wróci z medalem

Robert MurawskiSiatkówka
Reprezentacja Polski wywalczyła brązowy medal ME U18 siatkarzy.

Polscy siatkarze wygrali z Hiszpanią 3:2 w meczu o trzecie miejsce mistrzostw Europy U18. Biało-czerwoni prowadzili już 2:0 i 16:11 w trzecim secie i wówczas nastąpił zwrot akcji. Rywale odrobili straty, ale drużyna prowadzona przez trenera Jacka Nawrockiego była lepsza w tie-breaku i wywalczyła brązowy medal. W wielkim finale Francja zagra z Włochami.

Reprezentanci Polski szybko podnieśli się po półfinałowej porażce 1:3 z Włochami. W meczu o brąz z Hiszpanią przeważali od początku premierowej partii, w której byli skuteczniejsi w ataku i lepiej punktowali blokiem. Pewnie wygrali tę część meczu 25:21. W drugiej partii obraz gry znacząco się nie zmienił. Do pewnego momentu rywale dotrzymywali kroku Polakom, ale w dalszej części seta wynik zaczął się już rozjeżdżać. Polscy siatkarze znów wygrali pewnie (25:20), a ich mocną bronią nadal był blok.

W trzecim secie Polacy mieli wyraźną przewagę (8:5, 16:11), którą jednak roztrwonili (16:18). Końcówka tej partii przyniosła sporo emocji i zakończyła się rywalizacją na przewagi. Górą była w niej drużyna z Półwyspu Iberyjskiego (28:30). Hiszpanie poszli za ciosem w kolejnej partii. Długo przeważali (13:16, 18:21) i choć reprezentacja Polski odrobiła straty w końcówce, znów wyszli zwycięsko z gry na przewagi (26:28).

Starcie o brązowy medal rozstrzygnęło się więc w tie-breaku. W nim inicjatywę odzyskała reprezentacja Polski, która odskoczyła rywalom na trzy oczka (10:7) i utrzymała przewagę w końcówce (15:12). 2:0 w meczu, 16:11 w trzecim secie i pogoń rywali... Młodzi Hiszpanie byli blisko powtórzenia wyczynu dorosłej reprezentacji Polski z niedawnego Memoriału Wagnera, ale w decydującej partii górą była polska kadra U18.

Najwięcej punktów: Oskar Trawka (21), Jakub Szczurowski (18), Tymoteusz Lenik (17), Marcel Kiciński (14) – Polska; Cesar Irache Camacho (34), Gerard Rejon Faundez (18), Mario Garcia Dominguez (13), Arel Amoros Martin (11) – Hiszpania. W statystykach zwraca uwagę spora liczba punktowych bloków (22–18) i niewiele punktowych zagrywek (3–1).

Mistrzostwa Europy U18 siatkarzy rozegrano w Bułgarii. Siatkarskie talenty gościła Sofia (grupa I i decydująca faza) oraz Płowdiw (grupa II). W pierwszej fazie turnieju reprezentacja Polski rywalizowała w grupie I. Wygrała z Ukrainą 3:0, Austrią 3:0, Finlandią 3:1, Turcją 3:0, przegrała z Francją 1:3, następnie pokonała Portugalię 3:0 oraz Bułgarię 3:1. Z bilansem meczów 6–1 i 18 zdobytymi punktami Polacy zajęli drugie miejsce w tabeli za Francją. Po półfinałowej porażce z Włochami 1:3, w meczu o trzecie miejsce wygrali z Hiszpanią 3:2.

Polska – Hiszpania 3:2 (25:21, 25:20, 28:30, 26:28, 15:12)

Polska: Patryk Dudek, Maciej Drąg, Oskar Trawka, Tymoteusz Lenik, Marcel Kiciński, Bartosz Chrzanowski, Filip Falkowski – Marcel Schadach (libero) oraz Filip Falkowski, Maciej Korona, Jakub Szczurowski, Krzysztof Pietruszewski, Antoni Kocik, Szymon Pobrotyn, Maksymilian Durski. Trener: Jacek Nawrocki.
Hiszpania: Mario Garcia Dominguez, Joaquin Canadas Reina, Ernesto Gomez Sandro, Gerard Rejon Faundez, Paulo Jimenez Couste, Cesar Irache Camacho – Tiago Fernández Vaquero (libero) oraz Iago Larranaga Ledo, Aaron Vidal Ferreiros, Arel Amoros Martin, Alex Menekbi Arranz. Trener: Fredinson Mosquera.