Świetna końcówka! Smith zdobyła złoty medal

Pływaczka Tatjana Smith dzięki mocnemu finiszowi w finale na 100 m stylem klasycznym wywalczyła pierwszy dla reprezentacji RPA złoty medal igrzysk olimpijskich w Paryżu. Uzyskała czas 1.05,28 i o 0,26 s wyprzedziła Chinkę Tang Qianting oraz o 0,31 Irlandkę Monę McSharry.

Smith, która 9 lipca skończyła 27 lat, miała też najlepszy czas eliminacji i półfinałów - w obu tych występach uzyskała 1.05,00. W Tokio przed trzema laty (pod panieńskim nazwiskiem Schoenmaker) była w tej konkurencji druga, za 17-letnią wówczas Amerykanką Lydią Jacoby. Za to na dystansie 200 m wywalczyła złoto.

Jacoby nie przebrnęła krajowych kwalifikacji i w Paryżu nie występuje.

Po półmetku sporą przewagę nad konkurencją miała Tang, złota medalistka tegorocznych mistrzostw świata, ale w końcówce Chinka osłabła i niewiele brakowało, aby w ogóle wypadła poza podium. Walkę o srebro wygrała z McSharry o 0,05 s, a o kolejną jedną setną gorsze były dwie inne zawodniczki: Amerykanka Lily King, rekordzistka świata, oraz Włoszka Benedetta Pilato.

W sobotnich eliminacjach odpadła Dominika Sztandera (1.07,22), która została sklasyfikowana na 21. pozycji.