Popchnęła rywalkę i straciła medal. Podwójna mistrzyni olimpijska zdyskwalifikowana

fot: PAP
Faith Kipyegon zdyskwalifikowana

Złota medalistka na 1500 metrów z Rio de Janeiro i Tokio Faith Kipyegon zajęła drugie miejsce w finałowym biegu olimpijskim na 5000 metrów w Paryżu. Kilka minut później jednak dostaliśmy informację o jej dyskwalifikacji.

Kenijka w trakcie wyścigu popchnęła swoją przeciwniczkę - Gudaf Tsegay z Etiopii. Kolizja nie wyglądała groźnie, ale organizatorzy uznali, że przeszkodziła ona w biegu i mogła spowodować uraz u drugiej z zawodniczek. Tsegay dobiegła dopiero jako dziewiąta i miała problemy z przebiegnięciem przez linię mety.

Na finiszu Kipyegon wyprzedziła jej rodaczka - Beatrice Chebet, która ostatecznie została w Paryżu mistrzynią olimpijską w biegu na 5000 m. Srebrny medal po dyskwalifikacji podwójnej mistrzyni olimpijskiej przypadł Sifan Hassan, która była najlepsza na tym dystansie na igrzyskach w Tokio.

Kenijka, która zaatakowała w połowie ostatniego okrążenia, uzyskała wynik 14.28,56. Reprezentująca Holandię Etiopka Hassan, trzykrotna medalistka poprzednich igrzysk w Tokio, finiszowała czasem 14.30,61, a trzecia była Włoszka Nadia Battocletti - 14.31,64.