Polki w kolejnej rundzie. O starcie dowiedziały się w ostatniej chwili

Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska

Kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska wygrały bieg ćwierćfinałowy w konkurencji C2 500 m i zakwalifikowały się do półfinału igrzysk olimpijskich. Polki pokonały osadę Mołdawii o 0,83 sek., na trzecim miejscu finiszowały Kubanki. Do półfinału zakwalifikowały się trzy najlepsze załogi.

Polskie kanadyjkarki we wcześniejszym przedbiegu były trzecie i musiały wystąpić w dodatkowym wyścigu. Na igrzyskach olimpijskich obowiązuje inna formuła rozgrywania zawodów niż na mistrzostwach Europy czy świata - do programu olimpijskiego wprowadzone zostały biegi ćwierćfinałowe.

Borowska w ostatniej chwili została dopuszczona do startu na igrzyskach. W niedzielę została oczyszczona przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) z zarzutów stosowania niedozwolonych środków. Do Paryża dotarła dopiero w poniedziałek, zaledwie dzień przed pierwszym startem. Kanadyjkarka Posnanii w igrzyskach wystąpi jeszcze w konkurencji C1 200 m, w której na igrzyskach w Tokio zajęła czwarte miejsce

W pierwszym dniu regat z powodzeniem rywalizowały inne polskie osady - bezpośredni awans do finału uzyskała czwórka na dystansie 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto), a do półfinału zakwalifikowały się trzy dwójki na 500 m - Naja z Puławską, Martyna Klatt z Heleną Wiśniewską i Jakub Stepun z Przemysławem Korsakiem.

Na środę zaplanowano kolejne wyścigi eliminacyjne - w jedynce na 500 m zaprezentuje się Putto, a kanadyjkarz Wiktor Głazunow wystąpi w C1 1000 m.