Finałowy rywal polskich siatkarzy już znany! Wystarczyły trzy sety

Robert MurawskiInne
Francja wygrała w półfinale z Włochami i zagra z Polską o złoty medal igrzysk olimpijskich.

Siatkarze reprezentacji Francji wygrali z Włochami 3:0 w półfinale igrzysk olimpijskich w Paryżu. Broniący tytułu mistrzów olimpijskich Francuzi w meczu o złoto zagrają z Polską. Drugi półfinał nie miał takiej dramaturgii, jak wcześniejsze starcie Polaków z Amerykanami; gospodarze zagrali bardzo dobre zawody i rozstrzygnęli rywalizację w trzech partiach.

Premierowa odsłona toczyła się przy przewadze reprezentacji Francji, ale ekipa Italii długo trzymała kontakt z rywalami. Niesieni dopingiem kibiców gospodarze igrzysk kapitalnie rozegrali końcówkę tego seta. Antoine Brizard błysnął w polu serwisowym, a po ataku Earvin N'Gapetha Francja miała piłkę setową (24:19). Brakujący punkt wywalczył Trevor Clevenot atakiem z drugiej linii (25:20).

W drugiej odsłonie przewaga przechodziła z rąk do rąk. Alessandro Michieletto posłał asa (4:5), ale później odpowiedział z pola zagrywki Brizard i było 8:6. Podobnie w środkowej części seta – Włosi mieli dwa oczka zaliczki, ale gospodarze szybko zniwelowali tę różnicę. Końcówka znów dla reprezentacji Francji. Gdy skutecznie zaatakował Yuri Romano, było 22:21. W kolejnej akcji Włosi dotknęli siatki, później akcję skończył Clevenot, a kropkę nad "i" postawił asem serwisowym rezerwowy Yacine Louati (25:21).

Na początku trzeciego seta kibice odśpiewali "Marsyliankę", a uskrzydleni gospodarze efektownie rozpoczęli tę partię (5:1). Siatkarze Italii złapali kontakt, ale Francuzi znów odskoczyli na kilka punktów (14:10). Od tego momentu gospodarze, ze skutecznym N'Gapethem na czele, spokojnie utrzymywali przewagę (17:12, 20:16). W końcówce pewnie zmierzali po zwycięstwo, choć siatkarze Italii obronili trzy piłki meczowe. Earvin N'Gapeth wyjaśnił jednak sprawę mocnym atakiem, którym przypieczętował awans Francji (25:21).

Najwięcej punktów: Trevor Clevenot (17), Earvin N'Gapeth (14) – Francja; Yuri Romano (10) – Włochy. Francuzi byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką i popełnili mniej błędów od rywali.

W finale igrzysk olimpijskich w Paryżu zagrają siatkarze reprezentacji Francji zagrają z Polską. Biało-Czerwoni w półfinale pokonali USA, triumfując po niezwykle dramatycznym meczu 3:2. Czas trwania meczu: 1h 26min.

Francja – Włochy 3:0 (25:20, 25:21, 25:21)

Francja: Barthelemy Chinenyeze, Jean Patry, Earvin N'Gapeth, Antoine Brizard, Nicolas Le Goff, Trevor Clevenot – Jenia Grebennikov (libero) oraz Quentin Jouffroy, Benjamin Toniutti, Yacine Louati. Trener: Andrea Giani.
Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romano, Roberto Russo – Fabio Balaso (libero) oraz Luca Porro. Trener: Ferdinando De Giorgi.

Sędziowie: Denny Cespedes (Dominikana) – Ivaylo Ivanov (Bułgaria). Widzów: 9547.