Ważne zwycięstwo polskich siatkarek! Rosną szanse na półfinał

Robert MurawskiSiatkówka
Polskie siatkarki grają w ME U20.

Polskie siatkarki wygrały z Ukrainą 3:1 i odniosły trzecie zwycięstwo w swym trzecim spotkaniu w mistrzostwach Europy U20. Turniej jest rozgrywany w Irlandii i Bułgarii. Polki rywalizują w grupie II w Dublinie, a w kolejnym meczu zmierzą się w piątek z reprezentacją Czech.

Trzy pierwsze sety przyniosły wyrównaną rywalizację obu zespołów. Pierwszą partię wygrały Polki po dobrej końcówce (25:23). W drugiej przeważały Ukrainki; polskie siatkarki goniły wynik, ale bez powodzenia (22:25). W trzeciej partii reprezentantki Polski wypracowały sobie solidną zaliczkę (21:16), ale przeciwniczki zdołały doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Czwarty set toczył się już pod kontrolą Polek, które pewnie wygrały 25:16.

Najwięcej punktów: Julia Hewelt (18), Maja Malinowska (12), Rozalia Moszyńska (11), Agata Fiedorowicz (10), Agata Milewska (10) – Polska; Marharyta Geiko (21), Diana Kryva (12) – Ukraina. Polki były skuteczniejsze w ataku, lepiej punktowały blokiem (16–8), a rywalki zagrywką (6–8).

Mistrzostwa Europy U20 siatkarek są rozgrywane w dniach 5–17 sierpnia w Irlandii i w Bułgarii. Polki rywalizują w grupie II w Dublinie. W pierwszym meczu turnieju pokonały Finlandię 3:1, a w drugim wygrały z Serbią 3:0. W grupie rywalizuje osiem drużyn, a tylko dwie najlepsze wywalczą awans do półfinału.

Polska – Ukraina 3:1 (25:23, 22:25, 26:24, 25:16)

Polska: Rozalia Moszyńska, Aleksandra Walczak, Agata Fiedorowicz, Agata Milewska, Julia Hewelt, Natasza Ornoch – Zuzanna Suska (libero) oraz Nadia Siuda, Zofia Pinderska, Maja Malinowska, Pola Bujnarowska, Aleksandra Adamczyk, Zuzanna Maciejewicz. Trener: Miłosz Majka.
Ukraina: Andriana Pavlyk, Kristina Starostenko, Bohdana Hrytsyk, Marharyta Geiko, Veronika Tverda, Polina Herasymchuk – Mariia Drapak (libero) oraz Yana Prokopova (libero), Kateryna Zhylinska, Kima Zharkova, Diana Kryva, Karyna Siriatska. Trener: Artem Dygtyarenko.