Grupowe rywalki polskich siatkarek na olimpijskim podium! Mistrzynie Europy bez medalu

Robert MurawskiInne

Brazylia wygrała z Turcją 3:1 w meczu o trzecie miejsce turnieju siatkarek na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Grupowe rywalki Polek wywalczyły brązowy medal, a mistrzynie Europy zakończyły igrzyska poza podium. W wielkim finale Włoszki zmierzą się z Amerykankami.

Na początku meczu gra obu ekip falowała. Lepiej rozpoczęły Turczynki (1:3), ale szybko przewagę uzyskały Brazylijki (8:4). Fragment dobrej gry Melissy Vargas przyniósł odrobienie strat (12:13) i gra na pewien czas się wyrównała. W końcówce dominowały jednak siatkarki Canarinhas, które świetnie prezentowały się w bloku. Jeden z nich zakończył ostatnią akcję seta (25:21).

Drugą odsłonę od mocnego uderzenia rozpoczęły Brazylijki (4:0), ale po chwili było... 4:5. W środkowej części seta przewagę uzyskały Turczynki, które po ataku Vargas odskoczyły na cztery oczka (12:16). Siatkarki z Brazylii odrobiły jednak straty (21:21). Końcówka przyniosła sporo emocji. Blok dał reprezentacji Turcji piłkę setową (23:24), ale rywalki doprowadziły do rywalizacji na przewagi. Rozstrzygnęła ją skutecznym atakiem Gabi (27:25).

Trzecia partia również przyniosła wyrównaną rywalizację obu zespołów, a wynik krążył wokół remisu. W połowie seta przewagę uzyskała reprezentacja Turcji, która wygrała trzy akcje od stanu 15:14 do 15:17. Od tego momentu rozkręciła się ich gra, skutecznie atakowała Vargas, a mistrzynie Europy utrzymywały przewagę (17:21). Wynik na 22:25 ustaliła skutecznym atakiem Derya Cebecioglu.

Turczynki udanie rozpoczęły czwartego seta (4:7), ale sześć kolejnych akcji padło łupem reprezentacji Brazylii (10:7). Później poszła kolejna seria, czterech zdobytych punktów przy zagrywkach Julii Bergmann (14:8). Od tego momentu Brazylijki utrzymywały przewagę i pewnie zmierzały po medal. W końcówce tureckie siatkarki popełniły dwa kosztowne błędy (22:15), skutecznie zaatakowała Gabi, a dwa bloki Brazylijek zamknęły rywalizację o trzecie miejsce (25:15).

Najwięcej punktów: Gabi (28), Thaisa (17), Ana Cristina (13), Rosamaria (10) – Brazylia; Melissa Vargas (26), Derya Cebecioglu (14), Eda Erdem (13) – Turcja. Brazylijki skuteczniejsze w ataku, obie drużyny sporo punktów wywalczyły blokiem (19–17).

Reprezentacja Brazylii siatkarek wywalczyła swój szósty medal igrzysk olimpijskich. Ich dorobek to dwa złote (2008, 2012), jeden srebrny (2020) oraz trzy brązowe krążki (1996, 2000, 2024).

Brazylia – Turcja 3:1 (25:21, 27:25, 22:25, 25:15)

Brazylia: Thaisa Menezes, Rosamaria Montibeller, Roberta Ratzke, Gabi, Ana Cristina, Carol – Nyeme Costa (libero) oraz Julia Bergmann, Macris Carneiro, Tainara Santos. Trener: Jose Roberto Guimaraes "Ze Roberto".
Turcja: Melissa Vargas, Meliha Diken, Derya Cebecioglu, Elif Sahin, Eda Erdem, Asli Kalac – Gizem Orge (libero) oraz Hande Baladin, Derya Cebecioglu, Ilkin Aydin, Cansu Ozbay, Ebrar Karakurt. Trener: Daniele Santarelli.

Sędziowie: Sumie Myoi (Japonia) – Karina Noemi Rene (Argentyna)