Igrzyska w Paryżu były bardzo udane, ale... Media dostrzegły błędy organizatorów
"Igrzyska olimpijskie w Paryżu poruszyły ludzi, a stolica Francji po zgaśnięciu znicza olimpijskiego nadal będzie błyszczeć" – napisała w poniedziałek niemiecka i szwajcarska prasa. Zauważono, że czymś nowym była urbanizacja igrzysk, umieszczenie ich w życiu pulsującego miasta. Zdaniem mediów, organizatorzy nie uniknęli też błędów.
Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenił, że igrzyska olimpijskie "poruszyły ludzi". Podkreślono, że w Paryżu można było zaobserwować coś nowego – "urbanizację igrzysk, ich osadzenie w życiu pulsującego kosmopolitycznego miasta". "Nie odbywały się one głównie w pięknym parku, jak w stolicy Anglii, ani na ogromnym parkingu za górą przed Copacabaną" – dodano. Paryż – zdaniem "FAZ" – otworzył się i umieścił sport tam, gdzie ludzie lubią chodzić, w najpiękniejszych miejscach, najsłynniejszych zabytkach.
Zobacz także: Reprezentanci Polski w TOP10 na igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024
Redakcja niemieckiego dziennika zwróciła też uwagę na porażki organizatorów igrzysk olimpijskich w Paryżu – zbyt drogie bilety na sportowe wydarzenia oraz zła jakość wody w Sekwanie. "W ten sposób ryzykowali zdrowiem zawodników. Niektórzy zachorowali po triathlonie i pływaniu" – czytamy w "FAZ".
W niemieckim dzienniku "FAZ" oraz szwajcarskim "Neue Zuercher Zeitung" zgodnie stwierdzono, że Paryż nadal będzie błyszczał po zgaśnięciu znicza olimpijskiego. "Stolica Francji zostanie zapamiętana dzięki zapierającym dech w piersiach obiektom, takim jak boisko do siatkówki plażowej u podnóża wieży Eiffla" – czytamy w "NZZ".
Szwajcarski dziennik podkreślił, że igrzyska olimpijskie jak w Paryżu powinny stać się olimpijskim standardem. W kontekście następnych igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Los Angeles w 2028 roku, oceniono, że wyzwaniem będzie infrastruktura. Przypomniano, że w Kalifornii zmagania olimpijskie odbędą się prawdopodobnie na obiektach sportowych z olimpiady w 1932 roku.
Ponadto "NZZ" wskazuje, że MKOl czeka jeszcze jedno wyzwanie – program sportowy. "Pod tym względem igrzyska w Paryżu również były gigantyczne. (…) To dobrze, gdy program jest szeroki, a igrzyska olimpijskie reprezentują sport we wszystkich jego aspektach. Niemniej jednak MKOl musi kontrolować mieszankę i ilość. Waha się między trzymaniem się tradycji a próbą odmłodzenia publiczności" – czytamy w szwajcarskim dzienniku.
Przejdź na Polsatsport.pl