Jej występ wzbudził kontrowersje na igrzyskach. Komitet zabrał głos
Australijski Komitet Olimpijski (AOC) skrytykował anonimową internetową petycję, która wzywa do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie selekcji zawodniczki breakingu Rachael Gunn na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Komitet twierdzi, że petycja jest "złośliwa, wprowadzająca w błąd i zastraszająca".
Występ Gunn w debiutującej w Paryżu dyscyplinie tańcu sportowym breakingu odbił się szerokim echem w internecie. B-girl znana jako Raygun wykonała "taniec kangura", przegrała wszystkie trzy walki w pierwszej rundzie i zdobyła zero punktów na 54 możliwe.
36-letnia Gunn, która jest profesorem na uniwersytecie w Sydney, została skrytykowana za swój taniec, jednak otrzymała wsparcie od szefowej australijskiej drużyny Anny Meares, gdy była jeszcze w Paryżu.
ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska ledwo się skończyły, a tu takie wieści. Tej dyscypliny nie będzie w Los Angeles w 2028 roku
W Australii powstała petycja, podpisana przez ponad 40 tys. osób, które żądają przeprowadzenia dochodzenia dotyczącego kwalifikacji Gunn. Jak twierdzą twórcy petycji, zawodniczka "manipulowała" procesem uzyskania olimpijskiego awansu. Pojawiły się w niej sugestie, że zawody kwalifikacyjne, które odbyły się w październiku zeszłego roku w Sydney, zostały zorganizowane tak, by faworyzować 36-letnią zawodniczkę. Kwestionuje się także sędziowanie.
Dyrektor generalny AOC Matt Carroll poinformował, że komitet skontaktował się już z portalem change.org, na którym powstała petycja, żądając jej natychmiastowego wycofania. Twierdzi, że petycja "zawierała liczne kłamstwa mające na celu wzbudzenie nienawiści do sportowca, który został wybrany do australijskiej drużyny olimpijskiej w wyniku przejrzystego i niezależnego procesu kwalifikacyjnego".
- To haniebne, że te kłamstwa wymyślone przez anonimową osobę mogą być publikowane w ten sposób. To równoznaczne z zastraszaniem i nękaniem, a także zniesławieniem. Domagamy się natychmiastowego usunięcia tego z witryny. Żaden sportowiec, który reprezentował swój kraj na igrzyskach olimpijskich, nie powinien być traktowany w ten sposób... — powiedział Carroll.
Nieprzychylne komentarze w mediach społecznościowych sugerowały również, że Gunn i jej mąż Samuel Free, który również jest tancerzem, zajmowali stanowiska w australijskich organizacjach breakdance.
- Rachael Gunn nie pełni żadnej funkcji w AUSBreaking ani DanceSport Australia. Ona jest po prostu zawodniczką, która brała udział w zawodach kwalifikacyjnych i wygrała je — napisano w oświadczeniu AOC.
Komitet podkreślił, że australijskie kwalifikacje zostały przeprowadzone w ramach systemu kwalifikacji olimpijskich ustalonego przez międzynarodowy organ zarządzający, World DanceSport Federation (WDSF) i zatwierdzonego przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). W oświadczeniu napisano, że panel sędziowski wydarzenia został wybrany przez WDSF i składał się z dziewięciu niezależnych międzynarodowych sędziów.
Breaking zadebiutował w Paryżu, najprawdopodobniej nie pojawi się jednak w kolejnych edycjach olimpijskiej imprezy. Nie ma go w programie igrzysk w Los Angeles w 2028 roku.
Przejdź na Polsatsport.pl