Decydował tie-break! Polskie siatkarki poza podium mistrzostw Europy

Robert MurawskiSiatkówka
Reprezentacja Polski siatkarek zajęła czwarte miejsce w ME U20.

Polska przegrała z Belgią 2:3 w meczu o trzecie miejsce w mistrzostwach Europy U20 siatkarek. Polki prowadziły już 2:1 w setach, rywalki doprowadziły jednak do tie-breaka, w którym triumfowały, sięgając po brązowy medal. W wielkim finale Włochy zagrają z Turcją.

Polki dobrze rozpoczęły spotkanie o brąz, ale w środkowej części seta przewagę uzyskały rywalki (12:16). Biało-czerwone odrobiły straty (20:20), ale końcówka należała do lepiej prezentujących się w polu zagrywki i popełniających mniej błędów Belgijek (23:25).

Druga odsłona była już znacznie lepsza w wykonaniu reprezentantek Polski. Uzyskały minimalną przewagę na początku seta i powiększyły ją w dalszej jego części (17:13). Były skuteczniejsze od rywalek w ataku i wygrały 25:21. Set numer trzy to dominacja Polek, które odskoczyły rywalkom (16:10), mając wyraźną przewagę w ofensywie i w polu serwisowym. W końcówce kontrolowały sytuację i wygrały zdecydowanie (25:13).

Niestety, koleją partię polskie siatkarki rozpoczęły od falstartu (3:10). Polki popełniały więcej błędów od rywalek i nie były w stanie zmniejszyć punktowej różnicy. Przegrały 15:25 i losy rywalizacji o brązowy medal miały się rozstrzygnąć w tie-breaku. W nim Belgijki poszły za ciosem i szybko uzyskały przewagę (2:5), którą utrzymywały w dalszej części seta. Polki uległy rywalkom 10:15 i zajęły ostatecznie czwarte miejsce w turnieju.

Mistrzostwa Europy U20 siatkarek są rozgrywane w dniach 5–17 sierpnia w Irlandii i w Bułgarii. Polki w pierwszej fazie rywalizowały w grupie II w Dublinie. Rozpoczęły turniej od serii wygranych meczów. Pokonały kolejno Finlandię 3:1, Serbię 3:0, Ukrainę 3:1, Czechy 3:0 i Portugalię 3:1. Później przegrały z Włoszkami 2:3, a na zakończenie tej części zmagań pokonały Irlandię 3:0. Awansowały do czołowej czwórki turnieju, która decydujące mecze rozgrywa w Sofii. W półfinale uległy Turcji 1:3.

Polska – Belgia 2:3 (23:25, 25:21, 25:13, 15:25, 10:15)

Polska: Aleksandra Walczak, Maja Malinowska, Agata Milewska, Julia Hewelt, Agata Fiedorowicz, Rozalia Moszyńska – Zuzanna Suska (libero) oraz Zofia Pinderska, Aleksandra Adamczyk, Nadia Siuda, Natasza Ornoch, Pola Bujnarowska. Trener: Miłosz Majka.
Belgia: Sarah Hauben, Romane Neufkens, Yana Wouters, Tea Radovic, Kaat Cos, Sarah Hauben – Noor Debouck (libero) oraz Annelore Engels, Flore Maes, Jasmine Debout, Kaat Peeters (libero). Trener: Robin Blondeel.