Pewne zwycięstwo! Polski tenisista o krok od US Open!

Kamil Majchrzak pokonał Daniela Galana 6:1, 6:4 w drugiej rundzie kwalifikacji US Open 2024

Kamil Majchrzak o krok od awansu do głównej drabinki US Open 2024! W drugiej rundzie kwalifikacji polski tenisista pokonał rozstawionego z numerem 26 Kolumbijczyka Daniela Galana 6:1, 6:4.

28-letni tenisista z Piotrkowa Trybunalskiego walczy w Nowym Jorku o pierwszy występ w turnieju głównym wielkoszlemowej imprezy od dwóch lat i jest już blisko osiągnięcia celu.

W pierwszej rundzie kwalifikacyjnej polski gracz, po nerwowym, pełnym zwrotów akcji spotkaniu, które trwało dwie godziny i 20 minut, pokonał startującego z "dziką kartą" Amerykanina Michaela Zhenga 6:3, 6:7 (5-7), 7:5). W kolejnym meczu zdecydowanie szybciej poradził sobie z rywalem o większej renomie.

Były zawodnik numer 75 rankingu ATP, notowany w nim obecnie na 168. pozycji, potrzebował godziny i 22 minut, by pokonać zajmującego wyższe miejsce Galana (ATP 129), uczestnika czwartej rundy Wimbledonu 2023.

W pierwszym secie Majchrzak przełamał kolumbijskiego gracza już w drugim gemie (bez straty punktu) i wyszedł na prowadzenie 3:0. Po raz drugi odebrał Galanowi jego podanie w gemie numer sześć i wygrywał już 5:1, a seta zamknął wygrywając przy swoim serwisie do 15.

Bardziej zacięty była druga część meczu, w której to Kolumbijczyk rozpoczął od przełamania Polaka (0:2). Nasz reprezentant szybko jednak wyrównał, a następnie wykorzystał słabszy moment przeciwnika, wykorzystał drugiego z trzech break pointów i objął prowadzenie 5:4.

Dzięki temu miał okazję do zakończenia spotkania przy swoim podaniu, której nie zmarnował. W ostatniej wymianie Galan wyrzucił piłkę w aut po niezbyt udanym smeczu Majchrzaka. Polski tenisista zwyciężył 6:1, 6:4 i w geście triumfu wznósł w zaciśniętą pięść.

W całym spotkaniu nasz reprezentant zagrał trzy asy serwisowe i nie popełnił ani jednego podwójnego błędu (Galan również miał trzy asy, ale też cztery podwójne błędy). Trafiał pierwszym serwisem z 62-procentową skuteczności, wygrywając po nim 73 procent piłek (52 procent po drugim podaniu). Miał 21 wygrywających uderzeń i tyle samo podwójnych błędów oraz wykorzystał cztery z ośmiu okazji do przełamania (rywal tylko jedną z siedmiu). Na przestrzeni meczu zdobył o 20 punktów więcej od kolumbijskiego gracza (67-47).

Przeciwnikiem Majchrzaka w walce o główną drabinkę US Open będzie rozstawiony z numerem 12 Włoch Mattia Bellucci, który w pierwszej rundzie kwalifikacji pokonał Amerykanina Aidana Mayo (6:2, 7:5), a w drugiej Argentyńczyka Federico Agustina Gomeza (7:5, 6:2). W rankingu ATP 23-letni Bellucci zajmuje 102. miejsce.

W ostatniej rundzie kwalifikacji zagra też inny polski tenisista, Maks Kaśnikowski. Jego rywalem będzie Francuz Antoine Escoffier. W kwalifikacjach kobiet w 1. rundzie odpadły Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska.

W turnieju głównym na pewno wystąpią liderka światowego rankingu Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch oraz Hubert Hurkacz.