Ekstraliga rugby: Mistrz zdecydowanie lepszy od wicemistrza

Robert MałolepszyInne

Orlen Orkan Sochaczew pokonał 34:17 Ogniwo Sopot w pierwszym swym występie w nowym sezonie Ekstraligi rugby. Mistrzowie Polski prowadzili w pewnym momencie 34:3 i gdyby nie lekkie rozprężenie w końcówce, zwycięstwo nad wicemistrzami kraju mogło być jeszcze bardziej okazałe.

Starcie w Sochaczewie było hitem drugiej kolejki Ekstraligi rugby, która po dwumiesięcznej przerwie wystartowała tydzień temu. Orlen Orkan, aktualny mistrz Polski, pauzował na inaugurację, bo w rozgrywkach bierze udział dziewięć drużyn. Ogniwo – wicemistrz kraju – pokonało w pierwszej kolejce beniaminka Budmex Rugby Białystok 64:0.

Dla obu zespołów, które 1 czerwca spotkały się w wielkim finale poprzedniego sezonu (22:18 dla Orkana), niedzielny mecz w Sochaczewie był więc pierwszym poważnym sprawdzianem siły i nadziei na walkę o kolejne mistrzostwo.

Orlen Orkan może po tym spotkaniu być pewnym swych aspiracji. Sochaczewianie całkowicie zdominowali sopocian. Ogniwo wprawdzie rozpoczęło od prowadzenia 3:0, ale potem na boisku dzielili i rządzili mistrzowie Polski. Do przerwy było 27:3. Dziesięć minut po wznowieniu już 34:3.

Goście odrobili trochę strat w końcówce, zdobyli dwa przyłożenia, ale było to już w sytuacji, gdy mecz był rozstrzygnięty, trener gospodarzy wprowadził do gry rezerwowych. Orkan wygrał w przyłożeniach 5:2, co dało gospodarzom dodatkowy, piąty punkt tzw. bonus ofensywny za zwycięstwo różnicą co najmniej trzech przyłożeń.

Teraz mistrzowie Polski czekają na kolejnego wielkiego rywala. W trzeciej kolejce zmierzą się na własnym stadionie z Pogonią Awenta Siedlce, która ma najszerszy, naszpikowany gwiazdami polskiego rugby skład. Derby Mazowsza 8 września w Sochaczewie. Ten mecz może ustawić tabelę na całą rundę jesienną.

W pozostałych spotkaniach drugiej kolejki wspomniana Pogoń pokonała w Siedlcach Budmex 78:6, wystawiając zupełnie inną drużynę, niż ta, która w pierwszej kolejce zmiotła Budowlanych WizjaMed Łódź 63:12. Wiele gwiazd siedleckiej drużyny w meczu z beniaminkiem nawet nie zasiadało na ławce rezerwowych. Ci którzy wybiegli walczyć z Budmexem wcale jednak słabsi nie są. Wspomniane derby Mazowsza zapowiadają się fascynująco. Pogoń jest po dwóch kolejkach samodzielnym liderem rozgrywek. Orkan z pięcioma punktami jest czwarty.

Drugą obok siedleckiej drużyny ekipą, która ma na koncie dwa zwycięstwa jest krakowska Juvenia. Czwarty zespół poprzednich rozgrywek, nie bez kłopotów, pokonał w niedzielę w Łodzi Budowlanych WizjaMed 36:26.

Z kolei w starciu dwóch ekip, które w pierwszej kolejce przegrały swoje mecze – czyli Drew Pal 2 Lechią Gdańsk – Edach Budowlani Lublin lepsi w Trójmieście byli ci drudzy. Zwycięstwo 30:18 było niezagrożone, choć mecz na pewno był bardziej wyrównany niż sam wynik. Dla lublinian to bardzo cenny triumf. Przed sezonem zespół Edach Budowlanych poniósł chyba największe straty kadrowe.