Lech wykorzystał szansę. Pogoń wraca z Poznania bez punktów

Lech Poznań pokonał Pogoń Szczecin

Lech Poznań pokonał na swoim boisku Pogoń Szczecin 2:0. Goście całą drugą połowę grali w osłabieniu, ponieważ pod koniec pierwszej połowy czerwoną kartkę obejrzał Benedikt Zech.

Mecz poprzedziła minuty ciszy dedykowana dwóm zmarłym strażakom, którzy w nocy zginęli podczas akcji gaszenia pożaru kamienicy w centrum Poznania. Stowarzyszenie Kibice Lecha Poznań pod stadionem zbierało datki na pomoc rodzinom ratowników. Publiczność uczciła też pamięć zmarłego przed tygodniem trenera Franciszka Smudy, który prowadził "Kolejorza" w latach 2006-2009.

Gospodarze w pierwszych minutach przeprowadzili prawdziwy szturm na bramkę Pogoni. Już pierwsza akcja powinna zakończyć się golem, lecz Mikael Ishak przegrał pojedynek sam na sam z Valentinem Cojocaru. Po chwili mocno uderzył Afonso Sousa, ale golkiper "Portowców" nie dał się zaskoczyć.

Piłkarzom gości na moment udało się przyhamować poznaniaków, ale lechici znów doszli do głosu. Groźnie strzelał Radosław Murawski, ale Cojocaru ponownie był górą. Ładną akcją błysnął Michał Gurgul, który dograł piłkę w pole karne. Ishak nie trafił w piłkę, ale ta znalazła się pod nogami Joela Pereiry. Portugalczyk trafił w Leonardo Borgesa, który prawdopodobnie uratował swój zespół od utraty gola. Lechici domagali się rzutu karnego, ale po krótkiej analizie VAR, sędzia Piotr Lasyk wskazał tylko na rzut rożny.

"Kolejorz" nie miał większych kłopotów z kreowaniem sytuacji. Najczęściej robił to po szybkich akcjach skrzydłami. Szwankowała jednak skuteczność, piłkarze Lecha czasami zbyt nonszalancko podchodzili do finalizacji akcji.

W momencie wyraźnej przewagi gospodarzy, szczecinianie stworzyli najlepszą okazję w tym spotkaniu. Kamil Grosicki uciekł defensorom Lecha, ale Bartosz Mrozek popisał się paradą niczym bramkarz piłki ręcznej i zażegnał niebezpieczeństwo. Po chwili Efthymis Koulouris z bliska nie był w stanie trafić do siatki.

Pod koniec pierwszej odsłony znów gorąco było w polu karnym gości. Piłka niczym bumerang wracała pod nogi graczy Lecha, ostatecznie Cojocaru obronił strzał Antoniego Kozubala.

W doliczonym czasie gry Benedikt Zech spóźnił się z interwencją i brutalnie sfaulował Sousę tuż przed boczną linią pola karnego. Lasyk początkowo pokazał winowajcy żółtą kartkę, lecz po wideoweryfikacji wysłał piłkarza Pogoni do szatni.

Szczecinianie musieli sobie radzić w osłabieniu i zbyt długo nie utrzymali korzystnego wyniku. W 54. minucie Sousa wymienił piłkę z Danielem Hakansem i w sytuacji sam na sam zmusił w końcu bramkarza gości do kapitulacji.

Inicjatywa nadal należała do Lecha, a kolejne gole wisiały w powietrzu. Ishak efektownymi nożycami trafił do siatki, ale jak się okazało, był na minimalnym spalonym. Sousa także po raz drugi pokonał Cojocaru, ale też w momencie podania znajdował się na pozycji spalonej.

Opiekun Lecha Niels Frederiksen desygnował do gry Ali Golizadeha, który 10 minut po wejściu na boisko wykorzystał podanie Ishaka i uderzył precyzyjnie w długi róg.

Pogoń w drugiej połowie dzielnie walczyła, lecz w ofensywie brakowało jej atutów. Obrońcy Lecha i Mrozek nie mieli zbyt wielu okazji do interwencji.