Polki były blisko medalu mistrzostw Europy! Holenderki lepsze w meczu o brąz

Anna Pawłowska

Reprezentacja Polski 3x3 kobiet przegrała z Holandią 14:21 w meczu o brązowy mistrzostw Europy w tej odmianie koszykówki i zajęła w Wiedniu czwarte miejsce. W wieczornym finale wicemistrzynie świata Francuzki zmierzą się z wicemistrzyniami olimpijskimi Hiszpankami.

Spotkanie o trzecie miejsce w dziewiątej edycji czempionatu było wyrównane, a broniące tytułu Holenderki przewagę uzyskały końcówce, gdy Biało-Czerwone, mające od początku kłopoty z liczbą fauli, przekroczyły ich limit najpierw na ponad trzy minuty (7 fauli), a następnie na 100 sekund przed końcem (10), co skutkowało rzutami wolnymi rywalek po każdym ich przewinieniu.

Punkty dla Polski zdobyły: Weronika Telenga 10, Anna Pawłowska 2, Aleksandra Zięmborska 1, Klaudia Gertchen 1.

Biało-Czerwone prowadziły 6:4, 10:9, głównie dzięki podkoszowej Telendze. Na cztery minuty przed końcem był remis 11:11. Od tego momentu Holenderki zaczęły przeważać, twardo grały w obronie, co odczuła najbardziej Telenga i trafiały za dwa punkty. Polki ani razu nie zdobyły punktów rzutem z dystansu.

Podopieczne trenerki Edyty Koryzny, olimpijki z Sydney w tradycyjnej odmianie koszykówki, w fazie grupowej pokonały Rumunki 17:9, a następnie mistrzynie olimpijskie Niemki 21:14. W ćwierćfinale były lepsze od Łotyszek 19:17, a w półfinale musiały uznać wyższość srebrnych medalistek IO z Paryża - Hiszpanek (11:21).

W ME rywalizuje po 12 drużyn kobiet i mężczyzn oraz koszykarze na wózkach. Polki zapewniły sobie udział w ME w czerwcu w Bratysławie, po półfinałowej wygranej z Litwinkami 14:13. Polacy nie zdołali wówczas wywalczyć biletów na czempionat Starego Kontynentu.

Tytuł w 2023 r. w Jerozolimie wywalczyły Holenderki oraz Serbowie, którzy złoto zdobywali w pięciu ostatnich edycjach czempionatu. W Wiedniu koszykarze z Bałkanów zagrają w finale z Austriakami.

Polki po raz trzeci wystąpiły w czempionacie Starego Kontynentu. W 2022 r. w Grazu odniosły największy sukces - zdobyły brązowy medal.