Paralimpiada czy paraolimpiada? Nowa nazwa. Dlaczego dokonano zmiany?

Robert MurawskiInne
Paralimpiada czy paraolimpiada? Nowa nazwa. Dlaczego dokonano zmiany?
fot. PAP/EPA/ENNIO LEANZA
Paralimpiada czy paralimpiada? O co chodzi ze zmianą nazwy? Igrzyska paralimpijskie Paryż 2024 rozpoczną się 28 sierpnia.

Od 28 sierpnia do 8 września 2024 roku w Paryżu zostaną rozegrane XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie. W 2023 roku doszło do zmiany nazwy tej imprezy w języku polskim. Polski Komitet Paraolimpijski zmienił nazwę na Polski Komitet Paralimpijski, igrzyska paraolimpijskie nazywają się teraz paralimpijskimi. Dlaczego "paralimpiada" zastąpiła "paraolimpiadę"? Czym były spowodowane te zmiany?

Paraolimpiada czy paralimpiada? O co chodzi ze zmianą nazwy? Te pytania zadaje sobie wielu polskich kibiców przed startem XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu. Paralimpiada, igrzyska paralimpijskie to nowe słowa określające w języku polskim najważniejszą imprezę sportową dla osób z niepełnosprawnościami. Do zmiany doszło przed rokiem, a podstawą była ustawa z dnia 13 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o sporcie.

 

Zobacz także: Setki godzin relacji z Igrzysk Paralimpijskich Paryż 2024 w Super Polsacie, kanałach Polsat Sport i w streamingu Polsat Box Go

 

Nazwa tej imprezy, a także polskiej federacji, zostały zmodyfikowane z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC). Całą sytuację związaną ze zmianami wyjaśnił w programie "Magazyn Olimpijski" prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego – Łukasz Szeliga.

 

– Zmiana i wyłączenie literki "o" wiąże się tak naprawdę z początkiem całego ruchu paralimpijskiego. Pierwsze igrzyska nazywały się Paralympic Games, bo MKOl nie pozwolił na użycie członu "olympic". Budując 25 lat temu Polski Komitet Paraolimpijski, ta nazwa została spolszczona. Wygodniej było używać wówczas takiej nazwy, bo założycielom nie pasowała kalka z języka angielskiego – powiedział.

 

– Międzynarodowy Komitet Paralimpijski nałożył na nas obowiązek dokonania takiej zmiany. Nie tylko zresztą tej, bo również logotypy wszystkich komitetów paralimpijskich z całego świata musiały ulec pewnej modyfikacji – dodał prezes Szeliga.

 

 

Zmiana wywołała jednak pewne kontrowersje. Rada Języka Polskiego wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym stwierdzono m.in. że forma "paralimpijski" jest błędna – "niezgodna zarówno z polskim systemem językowym, jak i z tradycją". Dodano też, że żadna instytucja międzynarodowa nie ma prawa wymagać dokonywania takich zmian.

 

 

Igrzyska paralimpijskie (Paralympic Games) są rozgrywane od 1960 roku. Zawody w Seulu w 1988 roku odbyły się w tym samym miejscu, co igrzyska olimpijskie. Od tego czasu stało się to tradycją – paralimpiada jest rozgrywana w mieście igrzysk olimpijskich, mniej więcej dwa tygodnie po ich zakończeniu. Reprezentanci Polski po raz pierwszy wystąpili na igrzyskach paralimpijskich w niemieckim Heidelbergu w 1972 roku.

Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie