Pierwszy złoty medal Polski na igrzyskach paralimpijskich!

Kamil Otowski zdobył złoty medal w pływaniu na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu 2024! Polski zawodnik wygrał wyścig na 100 metrów stylem grzbietowym (S1).

Polak przepłynął 100 metrów z czasem 2:17,85. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Anton Kol (2:33.49), a trzecie Włoch Francesco Bettella (2:33.82).

Otowski od samego początku miał przewagę i kontrolował przebieg wydarzeń. Okazał się najlepszy na półmetku, a następnie spokojnie utrzymał przewagę do końca i zasłużenie sięgnął po złoty medal.

Chwilę później odbył się finał na 100 metrów stylem grzebietowym (S2). Jacek Czech z czasem 2:11.21 zajął czwarte miejsce. Wygrał Brazylijczyk Gabriel Geraldo dos Santos Araujo, który na metę dopłynął z czasem 1:52.67.

O igrzyskach paralimpijskich

W reprezentacji Polski znalazło się 84 sportowców - 41 kobiet i 43 mężczyzn. Dziewięcioro wystartuje ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika. Biało-czerwoni rywalizować będą w 15 dyscyplinach. Chorążymi podczas ceremonii otwarcia byli Lucyna Kornobys, dwukrotna wicemistrzyni paraolimpijska, mistrzyni świata i Europy w pchnięciu kulą, która od 2011 roku nie schodzi z podium najważniejszych imprez, oraz skaczący wzwyż Maciej Lepiato, rekordzista świata, który z trzech poprzednich igrzysk wrócił z medalem, z czego dwukrotnie złotym.

W programie paralimpiady są: futbol słabowidzących, badminton, bocce, łucznictwo, ujeżdżenie, podnoszenie ciężarów, goallball, judo, kajakarstwo, lekkoatletyka, kolarstwo, koszykówka na wózkach, szermierka na wózkach, rugby na wózkach, tenis na wózkach, wioślarstwo, pływanie, siatkówka na siedząco, strzelectwo, taekwondo, tenis stołowy oraz triathlon.