Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Skrę! Mistrzowie byli lepsi w końcówkach

Robert MurawskiSiatkówka
Tomasz Fornal i trener Marcelo Mendez.

Jastrzębski Węgiel wygrał z PGE GiEK Skrą Bełchatów 3:0 w meczu o trzecie miejsce XIX Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia. Bełchatowianie dotrzymywali kroku mistrzom Polski, jednak ekipa z Jastrzębia-Zdroju wygrywała w końcówkach setów. W wielkim finale turnieju rozgrywanego w Zalasewie PGE Projekt Warszawa zmierzy się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Spotkanie z animuszem rozpoczęli jastrzębianie (5:1), rywale jednak szybko odrobili straty (7:7). Tak wyglądała również dalsza część seta. Mistrzowie Polski odskakiwali na kilka oczek (12:9), a bełchatowianie odrabiali straty (14:14). Podobnie było również w końcówce. Jastrzębski Węgiel miał piłkę setową przy stanie 24:21. Dobrą zmianę na zagrywce dał Pavle Perić i PGE GiEK Skra doprowadziła do rywalizacji na przewagi. Wygrali ją jastrzębianie, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Timothee Carle (27:25).

Druga odsłona była podobna do pierwszej. Jastrzębianie od początku przejęli inicjatywę (7:4), ale siatkarze Skry, mimo problemów z przyjęciem, trzymali kontakt z rywalami. W końcówce odrobili nawet straty – po punktowym bloku było 21:21, ale cztery kolejne akcje padły łupem Jastrzębskiego Węgla. Carle posłał asa na wagę piłki setowej, a wynik na 25:21 ustalił skutecznym atakiem Tomasz Fornal.

W trzecim secie Jastrzębski Węgiel błyskawicznie uzyskał wyraźną przewagę. Serią dobrych zagrywek popisał się Juan Finoli (6:1), później asa dołożył jeszcze Fornal (8:2). Mistrzowie Polski utrzymywali wyraźną przewagę, ale w środkowej części seta nastąpiły chwile dekoncentracji i Skra zmniejszyła różnicę (16:12, 19:17). W końcówce bełchatowianie odrobili nawet straty i po błędzie przeciwników było 22:22. Kluczowe akcje znów jednak padły łupem jastrzębian. Fornal zaskoczył rywali kiwką za blok, Łukasz Kaczmarek skutecznie zaatakował, a na koniec Fornal popisał się punktową zagrywką (25:22).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Skra:

Najlepszymi zawodnikami tego spotkania zostali wybrani Timothee Carle (Jastrzębski Węgiel) oraz Rafał Buszek (PGE GiEK Skra Bełchatów). XIX Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia jest rozgrywany w Zalasewie. W sobotnich półfinałach ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Jastrzębskim Węglem 3:2, a PGE Projekt Warszawa pokonał PGE GiEK Skrę Bełchatów 3:1. W wielkim finale Projekt zmierzy się z ZAKSĄ.

Jastrzębski Węgiel – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:0 (27:25, 25:21, 25:22)

Jastrzębski Węgiel: Łukasz Kaczmarek, Timothee Carle, Anton Brehme, Norbert Huber, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal – Jakub Popwiczak (libero) oraz Arkadiusz Żakieta, Juan Ignacio Finoli, Marcin Waliński. Trener: Marcelo Mendez.
Skra: Bartłomiej Lemański, Łukasz Wiśniewski, Grzegorz Łomacz, Amin Esmaeilnezhad, Miran Kujundzić, Ziga Stern – Rafał Buszek (libero) oraz Pavle Perić, Krystian Walczak. Trener: Gheorghe Cretu.