Polscy siatkarze odwrócili losy meczu z Serbią! Było już 0:2...

Robert MurawskiSiatkówka
Polscy siatkarze wygrali z Serbią w meczu ME U-20.

Reprezentacja Polski wygrała z Serbią 3:2 w spotkaniu piątej kolejki grupy I mistrzostw Europy U20 siatkarzy. Polacy przegrali dwa pierwsze sety, ale zdołali odwrócić losy tego starcia i pokonali rywali w tie-breaku 15:10. Drużyna prowadzona przez trenera Sebastiana Pawlika ma na koncie trzy zwycięstwa i dwie porażki, a w kolejnym meczu turnieju zmierzy się z Francją.

Po wyrównanym początku meczu (10:10), w środkowej części seta przewagę uzyskała reprezentacja Polski. Gdy Jakub Kiedos popisał się asem, było 16:12, później 18:14, ale Serbowie gonili wynik. W końcówce, po kolejnym asie Kiedosa Polacy prowadzili 23:20. Później mieli piłkę setową po ataku Igora Rybaka (24:22), rywale zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi i wygrali tę wojnę nerwów, kończąc seta blokiem (25:27).

Polacy wygrali pierwsze akcje drugiej odsłony (3:0), gra szybko jednak się wyrównała i na przestrzeni seta wynik oscylował wokół remisu (9:9, 19:19). W końcówce Polacy zatrzymali rywali blokiem i prowadzili 23:21. Cóż z tego, skoro cztery kolejne akcje wygrali serbscy siatkarze, którzy punktowym blokiem ustalili rezultat na 23:25.

Trzeciego seta udanie rozpoczęli Serbowie (4:8), ale reprezentanci Polski odrobili straty, a w środkowej części uzyskali przewagę (17:13). Grali skuteczniej od rywali w ataku, dobrze prezentowali się w bloku i tym razem rozstrzygnęli końcówkę na swoją korzyść. Wiktor Nowak ustalił wynik tej części meczu na 25:21.

W czwartej odsłonie inicjatywę odzyskali siatkarze reprezentacji Serbii, która odskoczyła na kilka punktów. Jeszcze w końcówce Polacy przegrywali 16:20, ale zerwali się do walki i odrobili straty. Wygrali też kluczowe akcje seta (25:22) i doprowadzili do tie-breaka.

Polacy zaliczyli dobre otwarcie w decydującej partii (5:2), a po ataku Jakuba Nowaka ze środka mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Serbowie próbowali gonić wynik, ale popełniali błędy w ataku (11:8). Reprezentanci Polski utrzymali przewagę w końcówce, a w ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakował Artur Brzostowicz (15:10).

Najwięcej punktów: Artur Brzostowicz (25), Jakub Kiedos (15), Jakub Nowak (15) – Polska; Vuk Kulpinac (19), Luka Stanković (19), Nikola Brborić (12) – Serbia. Polacy byli skuteczniejsi w ataku i lepiej punktowali zagrywką (9–2).

Mistrzostwach Europy U20 są rozgrywane w dniach 26 sierpnia – 7 września w Serbii i Grecji. Polscy siatkarze rywalizują w grupie I w serbskiej miejscowości Vrnjacka Banja. W kolejnym spotkaniu turnieju zmierzą się we wtorek z Francją.

Polska – Serbia 3:2 (25:27, 23:25, 25:21, 25:22, 15:10)

Polska: Artur Brzostowicz, Wiktor Przybyłek, Błażej Bień, Jakub Kiedos, Jakub Nowak, Igor Rybak – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Aleksander Nowik, Michał Grzyb, Kamil Urbańczyk, Wiktor Nowak, Stanisław Chaciński, Artur Becker. Trener: Sebastian Pawlik.
Serbia: Nikola Brborić, Andrej Aleksić, Luka Stanković, Vuk Kulpinac, Petar Aleksić, Matija Milanović – Vuk Nedić (libero) oraz Vladimir Cakovic, Danilo Veselić, Stefan Dakic. Trener: Nedzad Osmankac.