Polscy siatkarze bez szans na awans! Przesądziła klęska w meczu z Francją

Robert MurawskiSiatkówka
Polscy siatkarze nie awansują do strefy medalowej ME U20.

Reprezentacja Polski przegrała z Francją 0:3 w meczu mistrzostw Europy U20. Podopieczni trenera Sebastiana Pawlika ponieśli trzecią porażkę i stracili szansę na awans do półfinału. Trójkolorowi pozostają jedyną niepokonaną drużyną i w całym turnieju nie stracili jeszcze nawet seta.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Francuzi (5:9), ale w środkowej części seta gra się wyrównała (13:13, 16:16). Końcówka należała jednak do Trójkolorowych. As Thomasa Pujola na 17:19 rozpoczął ich marsz po zwycięstwo, które przypieczętowali punktowym blokiem (19:25).

Druga odsłona od początku toczyła się po dyktando reprezentacji Francji (2:6). Polacy próbowali gonić wynik, łapali kontakt z rywalami (7:8, 12:13), ale w odpowiedzi poszła seria Francuzów, którą zwieńczył asem Amir Tizi-Oualou (13:19). Końcówka pod kontrolą Trójkolorowych, a w ostatniej akcji seta Adrien Roure zaskoczył polskich przyjmujących zagrywką (18:25).

Początek trzeciej partii to wyrównana gra obu zespołów, a w ekipie Trójkolorowych doszło do kilku zmian w składzie. W środkowej części seta francuscy siatkarze zaczęli budować zaliczkę. Byli skuteczni w ataku, potrafili zatrzymać Polaków blokiem (12:15, 14:18). W końcówce Francuzi znów kontrolowali sytuację i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Joevin Wa-Bala posłał asa na wagę piłki meczowej (16:24), a Noa Duflos-Rossi zamknął spotkanie skutecznym atakiem (17:25).

Najwięcej punktów: Igor Rybak (11) – Polska; Noa Duflos-Rossi (10), Mathis Henno (10) – Francja. Trójkolorowi byli skuteczniejsi w ataku, polscy siatkarze gorzej punktowali zagrywką (2–5) i blokiem (3–6), popełnili też więcej błędów własnych.

Mistrzostwach Europy U20 są rozgrywane w dniach 26 sierpnia – 7 września w Serbii i Grecji. Polscy siatkarze rywalizują w grupie I w serbskiej miejscowości Vrnjacka Banja. W ostatnim spotkaniu fazy grupowej zmierzą się w środę z Finlandią. W dotychczasowych meczach odnieśli trzy zwycięstwa (3:0 z Austrią, 3:0 z Łotwą, 3:2 z Serbią), ponieśli trzy porażki (1:3 z Turcją, 1:3 z Ukrainą i 0:3 z Francją) i nie mają już szans na awans do strefy medalowej.

Polska – Francja 0:3 (19:25, 18:25, 17:25)

Polska: Jakub Nowak, Igor Rybak, Wiktor Przybyłek, Błażej Bień, Jakub Kiedos, Artur Brzostowicz – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Wiktor Nowak, Artur Becker, Stanisław Chaciński, Kamil Urbańczyk, Michał Grzyb. Trener: Sebastian Pawlik.
Francja: Thomas Pujol, Adrien Roure, Jules Duthoit, Amir Tizi-Oualou, Mathis Henno, Yann Laurence – Enzo Lopez (libero) oraz Bastien Scherer, Noa Duflos-Rossi, Joévin Wa-Bala, Arthur Kleynjans, Arthur Loubeyre (libero), Daniel Iyegbedeko, Haukea Mare. Trener: Slimane Belmadi.