Jastrzębski Węgiel ograł Asseco Resovię! Starcie mistrzów w finale

Robert MurawskiSiatkówka
Zawodnicy Jastrzębskiego Węgla Tomasz Fornal i Jakub Popiwczak w półfinale siatkarskiego turnieju Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. Jastrzębianie wygrali z Asseco Resovią i awansowali do finału.

Jastrzębski Węgiel wygrał z Asseco Resovią 3:2 w drugim półfinale turnieju siatkarskiego Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. W niedzielnym finale jastrzębianie zmierzą się z ekipą Sir Susa Vim Perugia. O zwycięstwo w turnieju powalczą więc mistrz Polski i mistrz Włoch.

Jastrzębianie efektownie rozpoczęli to spotkanie. Dobra gra blokiem i udana seria Tomasza Fornala dały im prowadzenie 10:3. Wynik błyskawicznie się rozjechał, ale rzeszowianie ruszyli do odrabiania strat i bardzo szybko dopięli swego. Gdy Bartosz Bednorz posłał asa, było 14:14. Od tego momentu obie ekipy toczyły wyrównaną walkę i seta zamknęła rywalizacja na przewagi. Rozstrzygnął ją asem serwisowym Arkadiusz Żakieta (26:24).

Set numer dwa to również mocne otwarcie ekipy z Jastrzębia-Zdroju (7:2). Rzeszowianie próbowali gonić wynik (10:8). Tym razem jednak mistrzowie Polski obronili przewagę, a w środkowej części seta wyraźnie powiększyli punktowy dystans. Punktowa seria przy zagrywkach Fornala właściwie rozstrzygnęła tę partię (20:12). W końcówce jastrzębianie kontrolowali sytuację, a wynik na 25:18 ustalił Żakieta atakiem po bloku rywali.

Początek trzeciej odsłony toczył się przy przewadze rzeszowian (6:8, 9:12). Siatkarze Jastrzębskiego Węgla stracili skuteczność w ofensywie; ekipa Asseco Resovii poprawiła przyjęcie, a w ofensywie rozkręcił się Stephen Boyer. W efekcie drużyna z Rzeszowa utrzymywała punktowy dystans (13:16). W końcówce było 18:23, ale mistrzowie Polski zerwali się do walki i zmniejszyli różnicę do dwóch oczek (21:23). Rzeszowianie utrzymali jednak przewagę, a w ostatniej akcji Karol Kłos zaatakował z przechodzącej piłki (21:25).

Rzeszowianie uzyskali przewagę również w początkowych fragmentach czwartego seta (5:9), tym razem jednak rywale szybko odrobili straty (11:11). Gra się wyrównała, obie ekipy rywalizowały punkt za punkt i losy tej części meczu rozstrzygnęły się w końcówce. Punktowy blok dał Asseco Resovii piłkę setową (23:24), ale po chwili rozpoczęła się długa i zacięta gra na przewagi. W niej kolejne szanse mieli rzeszowianie, w końcu jedną z nich wykorzystał Bednorz (29:31).

Drugiego finalistę lubelskiego turnieju wyłonił więc tie-break. Udanie zaczęli go siatkarze z Jastrzębia-Zdroju, którzy po punktowym bloku mieli cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (8:4). Utrzymali ją w dalszej części seta. W końcówce Asseco Resovia mogła złapać kontakt, ale punktowy blok dał piłkę meczową ekipie Jastrzębskiego Węgla (14:11). Brakujący punkt przyniosła zepsuta zagrywka rywali (15:12).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia:

Towarzyski turniej siatkarski Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza jest rozgrywany w dniach 7–8 września w lubelskiej Hali Globus. W pierwszym półfinale Bogdanka LUK Lublin przegrała z Sir Susa Vim Perugia 1:3. W niedzielę zostaną rozegrane mecz o 3. miejsce oraz finał.

Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów 3:2 (26:24, 25:18, 21:25, 29:31, 15:12)

Jastrzębski Węgiel: Benjamin Toniutti, Łukasz Kaczmarek, Timothee Carle, Anton Brehme, Norbert Huber, Tomasz Fornal – Jakub Popwiczak (libero) oraz Juan Ignacio Finoli, Arkadiusz Żakieta, Marcin Waliński. Trener: Marcelo Mendez.
Asseco Resovia: Karol Kłos, Patryk Niemiec, Stephen Boyer, Bartosz Bednorz, Klemen Cebulj, Gregor Ropret – Michał Potera (libero) oraz Jakub Bucki, Adrian Staszewski, Cezary Sapiński, Lukas Vasina. Trener: Tuomas Sammelvuo.