Od rehabilitacji do igrzysk. Niesamowita droga Polki do sportowego sukcesu

Inne
Od rehabilitacji do igrzysk. Niesamowita droga Polki do sportowego sukcesu
fot. paralympic.org.pl
Poznaj niesamowitą historię Joanny Oleksiuk. 

Sport miał być dla niej sposobem rehabilitacji. Z czasem stał się znacznie czymś więcej. Joanna Oleksiuk to medalistka mistrzostw świata i mistrzostw Europy w pchnięciu kulą osób niepełnosprawnych. W Paryżu wzięła udział w swoich drugich igrzyskach. Poznaj niesamowitą historię Joanny Oleksiuk. 

Od urodzenia zmaga się z ciężką chorobą


Od pierwszych dni życia Joanna Oleksiuk zmaga się z czterokończynowym spastycznym porażeniem dziecięcym z niedowładem kończyn dolnych. Diagnoza dla rodziców była jak wyrok, a dla polskiej zawodniczki stała się początkiem walki z przeciwnościami losu. Na co dzień Joanna Oleksiuk jeździ na wózku inwalidzkim, jednak to jej nie załamuje. Stara się normalnie funkcjonować i czerpać z życia pełnymi garściami. To świetny przykład tego, że nawet najcięższa choroba nie powinna przekreślać naszych marzeń.

 

Zaczęło się od rehabilitacji


Urodzona 14 lipca 1992 roku w Gryfinie Joanna Oleksiuk w wieku 7 lat trafiła do Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach. Tam zaczęła się jej przygoda ze sportem. Początkowo była to forma rehabilitacji, która miała poprawić jej zakres ruchowy i ułatwić jej codzienne funkcjonowanie. Zaczęło się od pływalni. Jako nastolatka spróbowała swoich sił w wioślarstwie.

 

Szło jej dobrze i reprezentowała Polskę na mistrzostwach świata. Niestety stan zdrowia wciąż się pogarszał i uniemożliwił dalszą rywalizację w tej dyscyplinie sportowej. Na szczęście Joanna Oleksiuk nie powiedziała pas. Spróbowała swoich sił w lekkoatletyce, w czym duża zasługa Renaty Chilewskiej. To ona pomogła jej w podjęciu decyzji, która odmieniła jej życie.

 

Dwukrotna paralimpijka


W 2021 roku Joanna Oleksiuk zadebiutowała na igrzyskach paralimpijskich w Tokio. Tam była blisko wielkiego sukcesu. Zajęła czwarte miejsce w kategorii F33 w pchnięciu kulą w pozycji siedzącej. W japońskim Tokio uzyskała wynik 6.40. Do medalu zabrakło jej zaledwie 23 centymetry. Do tego zajęła dziewiąte miejsce w rzucie oszczepem w kategorii F34.

 

W tym roku w Paryżu po raz drugi w karierze wystartowała w igrzyskach paralimpijskich. Stawka była mocna i trudno było o medal. Zmagania zakończyła na siódmym miejscu z wynikiem 6.58. Jej rekord życiowy to 6.97. Niestety wynik ten nie dawałby medalu w Paryżu.

 

Największe sukcesy w karierze Joanny Oleksiuk


Choć do tej pory nie udało jej się stanąć na paralimpijskim podium, to jednak kariera Joanny Oleksiuk już jest bogata w międzynarodowe i krajowe sukcesy. W 2018 roku została wicemistrzynią świata w pchnięciu kulą w kategorii F33. Co ciekawe, lepsza od niej okazała się wtedy koleżanka z reprezentacji Polski Lucyna Kornobys. Rok później znów była blisko medalu, jednak rywalizację zakończyła na czwartym miejscu. W 2023 roku stanęła na najniższym stopniu podium mistrzostw świata w Paryżu, co było dobrym prognostykiem przed igrzyskami paralimpijskimi.

 

W 2021 roku Joanna Oleksiuk kapitalnie zaprezentowała się w mistrzostwach Europy w Bydgoszczy. Tam okazała się bezkonkurencyjna i wywalczyła złoty medal. Poza pchnięciem kulą Joanna Oleksiuk długo uprawiała również rzut oszczepem. Tu najlepszym jej wynikiem jest szóste miejsce w mistrzostwach świata w 2018 roku. Rok później zakończyła zmagania na ósmym miejscu.

 

Związana ze Startem Szczecin Joanna Oleksiuk to doskonały przykład tego, że sport może stać się ważną częścią życia osoby niepełnosprawnej. W jej przypadku z metody rehabilitacyjnej stał się sposobem na realizację marzeń. Trzymamy kciuki za to, aby za kolejne cztery lata z sukcesem wystartowała w igrzyskach paralimpijskich w Los Angeles.

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie