Armand Duplantis pobił kolejny rekord (WIDEO)

Szwed Armand Duplantis wygrał konkurs skoku o tyczce w Brukseli.

Szwed Armand Duplantis wygrał konkurs skoku o tyczce, Ukrainka Jarosława Mahuczich triumfowała w skoku wzwyż, a Norweg Jakob Ingebrigtsen w biegu na 1500 m w pierwszym dniu finałowego mityngu Diamentowej Ligi w Brukseli. W sobotę zostaną rozegrane pozostałe konkurencje.

Marileidy Paulino nie przegrała w tym roku żadnego biegu na 400 metrów, w którym brała udział. W piątek reprezentantka Dominikany triumfowała czasem 49,45. Wcześniejszy bieg na tym dystansie wygrała Sydney McLaughlin-Levrone z USA - 49,11. Nie był on jednak zaliczany do klasyfikacji Diamentowej Ligi. Natalia Kaczmarek zakończyła już sezon i nie wystartowała w stolicy Belgii.

Niespodziewanym zwycięzcą biegu mężczyzn na 400 m został Brytyjczyk Charles Dobson (44,49), którzy tuż przed metą wyprzedził Kiraniego Jamesa z Grenady (44,63) i Muzalę Samukongę z Zambii (44,69).

Norweg Jakob Ingebrigtsen wygrał zacięty bieg na 1500 m czasem 3.30,37. Poniżej 3.31 zeszli także Kenijczyk Timothy Cheruiyot i Cole Hocker z USA.

Ukraińska skoczkini wzwyż Jarosława Mahuczich kontynuuje swoją świetną passę. Tym razem triumfowała skromnym wynikiem 1,97. Tę wysokość zaliczyła też druga Australijka Nicola Olyslagers.

Szwed Armand Duplantis, który w tym roku trzykrotnie poprawiał rekord świata w skoku o tyczce, tym razem zadowolił się rekordem mityngu - 6,11. Za nim uplasowali się Grek Emmanouil Karalis i Belg Ben Broeders - obaj 5,82.

Matthew Denny poprawił rekord Australii w rzucie dyskiem na 69,96 i ustanowił rekord mityngu w Brukseli. Drugi Litwin Mykolas Alekna przegrał z nim o ponad metr. Trzy czołowe miejsca w biegu na 5000 m zajęli Etiopczycy: Berihu Aregawi (12.43,66), Hagos Gebrhiwet (12.44,25) i Telahun Bekele (12.45,63).

Mistrzyni olimpijska Julien Alfred z Saint Lucia czasem 10,88 wygrała bieg na 100 m i o 0,04 wyprzedziła Brytyjkę Dinę Asher-Smith. Wśród mężczyzn najszybszy był Jamajczyk Ackeem Blake (9,93), tuż po nim linię mety przekroczyli Amerykanie Christian Coleman (10,00) i Fred Kerley (10,01).

Mistrz olimpijski Soufiane El Bakkali tym razem nie wygrał biegu na 3000 m z przeszkodami. Marokańczyk osiągnął rezultat 8.08,60. Pokonał go Kenijczyk Amos Serem - 8.06,90. Kenijka Mary Moraa w biegu na 800 m pod koniec sezonu uzyskała swój najlepszy czas w tym roku - 1.56,56. Na ostatniej prostej o zwycięstwo walczyła z nią Brytyjka Georgia Bell - 1,57,50.

Finałowy mityng Diamentowej Ligi potrwa dwa dni. W sobotę w biegu na 100 m ppł wystartuje Pia Skrzyszowska.