Pia Skrzyszowska 8. w finałowym mityngu Diamentowej Ligi w Brukseli

Pia Skrzyszowska zakończyła finałowy mityng Diamentowej Ligi na 8. miejscu

Pia Skrzyszowska czasem 13,16 zajęła ósme miejsce w biegu na 100 m przez płotki podczas finałowego mityngu Diamentowej Ligi w Brukseli. Triumfowała Portorykanka Jasmine Camacho-Quinn (12,38) przed Holenderką Nadine Visser (12,54) i Jamajką Ackerą Nugent (12,55).

Skrzyszowska, jedyna reprezentantka Polski w mityngu, jest bez formy pod koniec sezonu, w którym zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w Rzymie i poprawiła rekord życiowy na 12,37.

Prawo startu w Brukseli miała jeszcze Natalia Kaczmarek (bieg na 400 metrów), ale nasza zawodniczka zdecydowała się na wcześniejsze wakacje po arcytrudnym sezonie.

Kulomiot Leonardo Fabbri poprawił rekord Włoch na 22,98 i pchnął o 19 cm dalej od rekordzisty świata - Amerykanina Ryana Crousera. To najlepszy wynik europejskiego kulomiota od 36 lat. Mistrzyni olimpijska Haruka Kitaguchi z Japonii wygrała konkurs rzutu oszczepem wynikiem 66,13. Druga była Serbka Adriana Vilagos (65,23).

Brązowy medalista olimpijski Brazylijczyk Alison dos Santos wygrał bieg na 400 m ppł czasem 47,93, wyprzedzając Abderrahmana Sambę z Kataru (48,20) i Estończyka Rasmusa Magi (48,26).

Mistrzyni olimpijska Faith Kipyegon kolejny raz triumfowała w biegu na 1500 m. Kenijka uzyskała czas 3.54,75. Za nią uplasowały się Etiopka Diribe Welteji i Australijka Jessica Hull.

Utrzymująca dobrą formę z igrzysk olimpijskich Australijka Nina Kennedy wygrała konkurs skoku o tyczce wynikiem 4,88. Amerykanka Sandi Morris, Kanadyjka Alysha Newman i Brytyjka Molly Caudery zaliczyły wysokość 4,80.

Trzech sprinterów złamało barierę 20 sekund w biegu na 200 m. Dokonali tego Amerykanin Kenneth Bednarek (19,67), Letsile Tebogo z Botswany (19,80) i Alexander Ogando z Dominikany (19,97).

Kenijka Beatrice Chebet wygrała bieg na 5000 m czasem 14.09,82 i miała wyraźną przewagę nad drugą Mediną Eisą z Etiopii oraz pozostałymi zawodniczkami. Najlepszy w skoku wzwyż był Włoch Gianmarco Tamberi - 2,34. Tej wysokości nie pokonał Ukrainiec Oleg Doroszczuk, ale uzyskał rekord życiowy - 2,31.

Emocjonujący bieg na 800 m czasem 1.42,70 wygrał Kenijczyk Emmanuel Wanyonyi, który o 0,16 sekundy wyprzedził Algierczyka Djamela Sedjatiego. Trzeci był reprezentant Kanady Marco Arop - 1.43,25.

Ostatnią konkurencją był bieg na 400 m ppł kobiet. Zgodnie z przewidywaniami najszybsza była Femke Bol - 52,45. Holenderka na ostatniej prostej nie zostawiła złudzeń rywalkom. Druga była Anna Cockrell z USA - 53,71, a trzecia Jamajka Shiann Salmon - 53,99.

Zwycięzcy każdej konkurencji w ostatnim w tym roku mityngu cyklu otrzymali po 30 tysięcy dolarów oraz trofeum z diamentem. Za drugie miejsce przyznawano 12000 USD, za trzecie - 7000, a za czwarte - 4000. Sklasyfikowana na ósmej pozycji Skrzyszowska otrzymała 1000 dolarów.