Znamy klubowych mistrzów Azji. W drodze do triumfu pokonali zespół N'Gapetha i Patry'ego

Siatkarze drużyny Foolad Sirjan wygrali Klubowe Mistrzostwa Azji siatkarzy 2024

Irańska drużyna Foolad Sirjan zwyciężyła w Klubowych Mistrzostwach Azji siatkarzy 2024. W finale turnieju aktualni mistrzowie Iranu pokonali 3:0 wicemistrza tego kraju, Shahdab Yazd. Trzecie miejsce zajął indonezyjski zespół Jakarta Bhayangkara Presisi, którego barwy w czasie imprezy reprezentowali dwaj dwukrotni mistrzowie olimpijscy - Earvin N'Gapeth oraz Jean Patry.

Gospodarzem tegorocznych Klubowych Mistrzostw Azji było irańskie miasto Yazd. Turniej rozegrano w dniach 8-15 września.

Zwycięska ekipa Foolad Sirjan w drodze do triumfu wygrała sześć spotkań, w których straciła tylko dwa sety - w półfinale przeciwko Jakarta Bhayangkara Presisi. Zespół z Dżakarty, który na czas mistrzostw zakontraktował dwie francuskie gwiazdy siatkówki - wspomnianych N'Gapetha i Patry'ego - był bliski pokonania mistrzów Iranu, ale ostatecznie uległ po zaciętej walce 2:3, 14:16 w tie-breaku. 31 punktów zdobył w tym spotkaniu Patry.

W niedzielnym finale przeciwko Shahdab Yazd drużyna z Sirjan zwyciężyła już bardzo pewnie - 3:0, w setach do 20, 18 i 23. Dla Foolad to drugi w historii triumf w Klubowych Mistrzostwach Azji. Pierwszy miał miejsce w 2021 roku, gdy turniej odbywał się w Tajlandii.

W meczu o trzecie miejsce zespół Jakarta Bhayangkara Presisi pokonało 3:0 (25:15, 25:14, 25:19) kazachski Pawłodar i zakończyło turniej na trzecim stopniu podium.

- Poziom zawodów był bardzo wysoki i chociaż nie awansowaliśmy do finału, cieszę się z trzeciego miejsca. Gra w Iranie zawsze jest przyjemnością. Panuje tutaj niesamowita atmosfera, a kibice są wspaniali - skomentował swój udział w imprezie N'Gapeth, cytowany przez

oficjalną stronę internetową Azjatyckiej Konfederacji Siatkarskiej (AVC).

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został wybrany atakujący Foolad Sirjan Ali Hajipour. Nagrodę dla najlepszego rozgrywającego otrzymał Ali Ramezani (Foolad Sirjan), najlepszym atakującym został Patry, najlepszymi przyjmującymi - Amir Hossein Esfandiar (Foolad Sirjan) i Michaił Ustinow (Pawłodar), najlepszymi środkowymi - Masoud Gholami (Shahdab Yazd) oraz Armin Gheichniazi (Foolad Sirjan), a najlepszym libero Mahdi Marandi (Foolad Sirjan).