Upadek, kontrowersje i protesty. Tak wyglądało Grand Prix Emilii-Romanii

Moto

Włoch Enea Bastianini wygrał na torze Misano Adriatico w klasie MotoGP wyścig o Grand Prix Emilii-Romanii, 14. rundę motocyklowych mistrzostw świata. Zawodów nie ukończył broniący tytułu jego rodak Francesco Bagnaia (obaj Ducati), który upadł osiem okrążeń przed metą.

Bastianini wyprzedził lidera klasyfikacji mistrzostw świata Hiszpana Jorge Martina, a trzecie miejsce zajął sześciokrotny mistrz globu klasie MotoGP Hiszpan Marc Marquez (obaj Ducati).

Przed ostatnim okrążeniem na pierwszym miejscu jechał Martin, a tuż za nim Bastianini. Obaj byli na czele stawki od kilku okrążeń. Włoch kilkanaście razy próbował wyprzedzić rywala, ale ten skutecznie się bronił. Dopiero na ostatnim okrążeniu atak się udał, Bastianini objął prowadzenie i zwyciężył. Martin podniósł rękę, protestował, zgłaszał, że przeciwnik zaatakował go nieprzepisowo, nie zostawiając mu wolnego miejsca, ale sędziowie nie uznali jego racji.

Pecha miał Bagnaia, który miał upadek na prostej, przed lewym zakrętem, gdy jechał jako trzeci. Nie doszło do tego w "starciu" z żadnym rywalem.

Całe podium zajęli zawodnicy Ducati, włoski team zanotował 100. zwycięstwo w wyścigu mistrzostw świata w klasie MotoGP. Dzięki temu Ducati na sześć rund przed końcem sezonu zapewniło sobie tytuł mistrzowski w klasyfikacji konstruktorów.

W klasyfikacji MŚ MotoGP po 14 rundach Martin utrzymał prowadzenie z dorobkiem 341 punktów. 24 mniej ma Bagnaia, na trzecie miejsce awansował Bastianini - 282, a czwarty jest Marquez - 281.

W klasie Moto2 najszybszy w niedzielę był Włoch Celestino Vietti (Kalex), który w klasyfikacji generalnej po 14 z 20 wyścigów jest na ósmej pozycji. Lider cyklu Japończyk Ai Ogura (Boscoscuro) był czwarty ze stratą 2,990 s. W "generalce" ma 188 pkt i o 22 wyprzedza Hiszpana Sergio Garcią (Boscoscuro).

W Moto3 kolejne zwycięstwo odnotował Kolumbijczyk David Alonso (KTM), drugi na mecie Hiszpan Angel Piqueras (Honda) stracił tylko 0,175 s. W klasyfikacji generalnej zdecydowanie prowadzi Alonso mając 271 pkt, drugi ze 189 jest Hiszpan Daniel Holgado (KTM).

Następną, 15. rundą motocyklowych mistrzostw świata będzie 29 września wyścig ma Pertamina Mandalika Circuit o Grand Prix Indonezji.