Pewna wygrana reprezentacji Polski

Piłka ręczna
Daria Michalak.

Polska pokonała Islandię 26:15 (16:9) w pierwszym meczu towarzyskiego turnieju piłkarek ręcznych w czeskim Chebie. Biało-czerwone wróciły na boisko po pięciu miesiącach przerwy i przygotowują się do mistrzostw Europy (28 listopada - 15 grudnia) w Austrii, Węgrzech i Szwajcarii.

Polki zgrupowanie szkoleniowe przed ME 2024 rozpoczęły w niedzielę w Szczyrku, skąd udały się do Czech. W Chebie zmierzą się też m.in. z reprezentacją gospodarzy, która podobnie jak Islandia zagra w czempionacie Starego Kontynentu. Turniejową stawkę uzupełnia drużyna wicemistrza kraju Hazena Kynsvart.

Trener Arne Senstad skorzystał z okazji i wypróbował 18 zawodniczek. Zabrakło tylko Karoliny Kochaniak-Sali, która przechodzi rehabilitację po kontuzji kolana.

Czwartkowe spotkanie miało dość jednostronny przebieg. Polki szybko uzyskały znaczącą przewagę. Zaczęły od prowadzenia 7:2 w ósmej minucie, a w 14. było już 11:4. Do końca pierwszej połowy pilnowały wyniku i do szatni schodziły wygrywając 16:9. W bramce dobrze spisywała się Barbara Zima, a połowę goli przed przerwą zdobył duet Magda Balsam - Daria Michalak.

W drugiej połowie biało-czerwone nadal dominowały i stopniowo powiększały przewagę. Senstad rotował składem, sprawdzając m.in. umiejętności debiutantki w kadrze Katarzyny Cygan, która w 57. minucie zdobyła pierwszego gola w reprezentacji. Selekcjoner sprawdzał też różne warianty gry, m.in. obronę 5-1. Polska defensywa pozwoliła rywalkom po przerwie zdobyć zaledwie sześć bramek.

Faworytkami turnieju w Chebie są Czeszki, z którymi Polki spotkają się w piątek o 19., ósma drużyna mistrzostw świata 2023, w których Marketa Jerabkova, na co dzień występująca w duńskim Ikast Handbold, została królową strzelców.

Na MŚ 2023 Islandia zajęła 25. lokatę. Polska była 16. Najwięcej bramek dla Islandii zdobyła wówczas rozgrywająca Sandra Erlingsdottir, która jeszcze do niedawna była klubową koleżanką Dagmary Nocuń w niemieckim TuS Metzingen (latem Polka przeniosła się do rumuńskiej CS Gloria 2018 BN).

Biało-Czerwone na ME 2024 w fazie grupowej zmierzą się z Hiszpanią, Francją i Portugalią.

Polska – Islandia 26:15 (16:9)

Polska: Barbara Zima, Adrianna Płaczek, Paulina Wdowiak – Emilia Galińska 2, Monika Kobylińska 3, Magda Balsam 5, Sylwia Matuszczyk 1, Adrianna Górna 3, Aleksandra Tomczyk 4, Marlena Urbańska 1, Daria Michalak 4, Paulina Uścinowicz 1, Karolina Jureńczyk, Dagmara Nocuń, Natalia Nosek, Aleksandra Olek 1, Daria Przywara, Katarzyna Cygan 1.

Najwięcej bramek dla Islandii: Perla Rut Albertsdottir i Elin Klara Thorkelsdottir - po 5.