Mistrzowie Polski z cennym zwycięstwem na wyjeździe

Piast przegrał u siebie z broniącą tytułu mistrzowskiego Jagiellonią Białystok.

Piast przegrał u siebie z broniącą tytułu mistrzowskiego Jagiellonią Białystok 0:1 po golu Kristoffera Hansena. Bramkarz gospodarzy Frantisek Plach pobił rekord klubu w liczbie występów w PKO BP Ekstraklasie. Zagrał po raz 197, wyprzedzając byłego kapitana, Hiszpana Gerarda Badię.

Piłkarze obu zespołów w pierwszej połowie nie zafundowali kibicom porywającego widowiska. Było sporo niedokładności, brakowało groźnych sytuacji podbramkowych. Niewiele wnosiły ataki pozycyjne Jagiellonii. Nieco ożywienia wprowadził poważny błąd białostockiej defensywy w 11. minucie, po którym strzelał z bliska Jorge Felix, ale wślizgiem zdołał go zablokować obrońca gości Mateusz Skrzypczak.

Drużyna trenera Adriana Siemieńca wyszła na prowadzenie po akcji z 32. minuty. Miki Villar przejął piłkę na środku boiska, w polu karnym Piasta wyłożył ją nadbiegającemu, zupełnie niepilnowanemu Kristofferowi Hansenowi, który z siedmiu metrów bez trudu pokonał Placha.

Od początku drugiej części podopieczni Aleksandara Vukovica przejęli inicjatywę, próbowali rozerwać defensywę rywali, ale poza niecelnymi uderzeniami Fabiana Piaseckiego i Damiana Kądziora z rzutu wolnego, niewiele osiągnęli. Za to prowadzenie mogli podwyższyć białostoczanie, gdyby Villar wykorzystał sytuację sam na sam z golkiperem Piasta.

Bramkarz przyjezdnych musiał z kolei interweniować po uderzeniu Andreasa Katsantonisa zza pola karnego.

Nadzieję gospodarzy na remis mógł rozwiać ostatecznie w 90. minucie Tomas Silva, z jego mocnym uderzeniem poradził sobie jednak Plach.

Gliwiczanie w doliczonym czasie niczego nie osiągnęli i musieli się pogodzić z pierwszą „domową” porażką w sezonie.

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1).

Bramka: 0:1 Kristoffer Hansen (32).

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Igor Drapiński - Damian Kądzior (67. Maciej Rosołek), Patryk Dziczek (86. Szczepan Mucha), Michał Chrapek (67. Miłosz Szczepański), Grzegorz Tomasiewicz, Jorge Felix - Fabian Piasecki (77. Andreas Katsantonis).

Jagiellonia Białystok: Sławomir Abramowicz - Peter Kovacik, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Joao Moutinho - Miki Villar (74. Dusan Stojinovic), Taras Romanczuk, Jesus Imaz (68. Tomas Silva), Marcin Listkowski (68. Jarosław Kubicki), Kristoffer Hansen (74. Darko Churlinov) - Alan Rybak (79. Afimico Pululu).

Żółta kartka - Piast Gliwice: Igor Drapiński, Jorge Felix. Jagiellonia Białystok: Taras Romanczuk.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin). Widzów: 5 128.