Ważny krok w stronę Ligi Mistrzyń! Wyjazdowe zwycięstwo łódzkich siatkarek

Robert MurawskiSiatkówka
Czy PGE Grot Budowlani Łódź zagrają w siatkarskiej Lidze Mistrzyń?

Drużyna OK Herceg Novi przegrała z PGE Grot Budowlanymi Łódź 0:3 w pierwszym meczu trzeciej rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzyń. Wygraną w Czarnogórze podopieczne trenera Macieja Biernata przybliżyły się do awansu do kolejnej rundy. Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane 8 października w Łodzi.

Mecz rozpoczął się po myśli gospodyń, które uzyskały solidną zaliczkę (9:4). Łodzianki zabrały się do odrabiania strat i szybko dopięły swego (12:12). Na pewien czas gra się wyrównała, ale w końcówce skuteczniejsze były siatkarki PGE Grot Budowlanych. Seta zamknęła skutecznym atakiem Paulina Damaske (22:25).

W drugiej odsłonie łodzianki wygrały serię akcji od stanu 6:5 do 6:11 i przejęły inicjatywę na boisku. Długo utrzymywały wyraźną przewagę (14:20), choć w końcówce punktowa różnica nieco stopniała (18:21). Gdy siatkarki Grot Budowlanych miały piłkę setową przy stanie 19:24, wydawało się, że spokojnie wygrają tego seta. Wówczas jednak poszła seria gospodyń przy zagrywkach Ralitsy Vasilevej (24:24). Zrobiło się nerwowo, ale atak Terry Enweonwu rozstrzygnął seta na korzyść przyjezdnych (25:27).

Set numer trzy to dobre otwarcie ekipy z Czarnogóry (4:1), ale łodzianki szybko odwróciły wynik (8:10). W środkowej części seta grały skutecznie, uzyskały solidną zaliczkę (10:16) i pewnie zmierzały po zwycięstwo. W końcówce dobrze grały blokiem, a jeden z nich przyniósł piłkę meczową (16:24). Brakujący punkt dał skuteczny atak Damaske (18:25).

Najwięcej punktów: Anamarija Galic (19), Ralitsa Vasileva (16) – OK Herceg Novi; Paulina Damaske (19), Terry Enweonwu (17) – PGE Grot Budowlani Łódź. Siatkarki z Łodzi były skuteczniejsze w ataku i lepiej punktowały blokiem, a gospodynie zagrywką. MVP: Paulina Damaske (17/42 = 40% skuteczności w ataku + 2 bloki).

Rewanż zostanie rozegrany w Łodzi we wtorek 8 października. PGE Grot Budowlanym wystarczą dwa wygrane sety, by awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzyń. Jeśli dokonają tej sztuki, będą rywalizowały w grupie D, w której zagrają z Fenerbahce Medicana Stambuł (Turcja), Neptunes Nantes (Francja) oraz Vacas Obuda Budapeszt (Węgry).

OK Herceg Novi – PGE Grot Budowlani Łódź 0:3 (22:25, 25:27, 18:25)

OK: Daria Chabonenko, Kristina Guncheva, Ralitsa Vasileva, Katarina Osadchuk, Anamarija Galic, Andelka Radisković – Melisa Cenović (libero) oraz Veronika Jandova, Dragana Stevanović, Elisabet Einarsdottir, Lasma Ozola. Trener: Srdan Crnojacki.
Budowlani: Sasa Planinsec, Alicja Grabka, Paulina Damaske, Małgorzata Lisiak, Terry Enweonwu, Jelena Blagojević – Justyna Łysiak (libero) oraz Weronika Sobiczewska, Dominika Sobolska-Tarasova. Trener: Maciej Biernat.