Wygrali po raz pierwszy! Przełamanie siatkarzy z Olsztyna

Robert MurawskiSiatkówka
Indykpol AZS Olsztyn wygrał ze Stalą Nysa.

W meczu 5. kolejki PlusLigi siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn pewnie wygrali z PSG Stalą Nysa 3:0. Drużyna ze stolicy Warmii rozpoczęła sezon od trzech porażek 1:3; w czwartym meczu nastąpiło przełamanie – olsztynianie pokonali rywali i zapisali pierwsze punkty na swym koncie.

Początek pierwszej partii to wyrównana gra obu ekip (8:8). Później przewagę zaczęli budować olsztynianie (11:8), którzy lepiej zagrywali, choć bez asów i byli skuteczniejsi w ofensywie. Gdy dołożyli dwa punktowe bloki, odskoczyli rywalom (20:14) i spokojne rozegrali końcówkę. Zepsuta zagrywka rywali dała im ostatni punkt (25:18).

Olsztynianie mieli inicjatywę również od początku drugiej odsłony. Asa posłał Moritz Karlitzek (5:3), później znów pograli blokiem (10:5) i odskoczyli rywalom. Utrzymywali wyraźną przewagę na przestrzeni seta, a siatkarze Stali nie byli w stanie nawiązać walki, popełniając sporo błędów własnych. Jednym z nich był przestrzelony atak, który zakończył seta (25:17).

Goście przebudzili się w trzecim secie. Uzyskali przewagę (6:8), którą powiększyli, gdy w polu zagrywki błysnął Zouheir El Graoui (7:12). Grali pewnie i skutecznie, utrzymując punktowy dystans w środkowej części seta (12:17). Olsztynianie zerwali się do walki, zmniejszyli straty (18:20), a w końcówce wyrównali po ataku Karlitzka (23:23). Seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi, którą wygrała drużyna z Olsztyna. Jan Hadrava zaserwował dwa asy (26:24) i pierwsze zwycięstwo olsztynian w obecnym sezonie stało się faktem.

Najwięcej punktów: Jan Hadrava (15), Nicolas Szerszeń (12), Moritz Karlitzek (10) – Indykpol AZS; Zouheir El Graoui (12), Dawid Dulski (11) – PSG Stal. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, mało punktów bezpośrednio z zagrywki (3–1), choć to dwa asy rozstrzygnęły trzeciego seta; goście popełnili więcej błędów, te z końcówki trzeciej partii ułatwiły zadanie rywalom. MVP: Jan Hadrava (11/19 = 57% skuteczności w ataku + 2 asy + 2 bloki).

Indykpol AZS Olsztyn – PSG Stal Nysa 3:0 (25:18, 25:17, 26:24)

Indykpol AZS: Nicolas Szerszeń, Jakub Majchrzak, Jan Hadrava, Moritz Karlitzek, Szymon Jakubiszak, Eemi Tervaportti – Kuba Hawryluk (libero) oraz Paweł Cieślik, Karol Jankiewicz, Daniel Gąsior, Mateusz Janikowski. Trener: Juan Manuel Barrial.
PSG Stal: Michał Gierżot, Konrad Jankowski, Kellian Motta Paes, Zouheir El Graoui, Nicolas Zerba, Dawid Dulski – Kamil Szymura (libero) oraz Remigiusz Kapica, Patryk Szczurek, Kamil Kosiba, Jakub Abramowicz. Trener: Daniel Pliński.