Potrzebowali tego zwycięstwa jak tlenu! Ważne starcie w PlusLidze rozstrzygnięte

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarze GKS Katowice wygrali pierwszy mecz w obecnym sezonie.

W spotkaniu 5. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice wygrali z drużyną Barkom-Każany Lwów 3:1. Spotkały się ze sobą dwie ekipy z dołu tabeli, które wcześniej nie wygrały meczu. Pierwsze zwycięstwo w sezonie zanotował GKS, a zespół ze Lwowa pozostał jedyną drużyną bez wygranej i bez zdobytego punktu.

Premierowa partia miała jednostronny przebieg. Katowiczanie już na początku odskoczyli na kilka oczek, a później jeszcze powiększyli przewagę (8:5, 17:11). Dobrze przyjmowali, grali skutecznie w ataku, a Jewhenij Kisiluk i Bartosz Gomułka dołożyli punkty zagrywką. Końcówka toczyła się pod kontrolą gospodarzy, a zepsuta zagrywka rywalki dała im ostatni punkt (25:18).

Druga odsłona przyniosła słabszą grę gospodarzy i lepszą postawę ekipy ze Lwowa. Goście przeważali od pierwszych akcji (1:4 – po asie Marta Tammearu, 6:9). W środkowej części seta rozkręcił się Wasyl Tupczi, który grał skutecznie w ataku i dołożył asa (13:18). Barkom wypracował solidną zaliczkę, którą utrzymał w końcówce. Tupczi skutecznym atakiem ustalił wynik seta na 21:25.

Po zmianie stron znów role się odwróciły. Od pierwszych akcji trzeciego seta przeważali katowiczanie. Po dwóch punktowych zagrywkach Gomułki było 10:5. Środkowa część seta to dominacja gospodarzy, którzy grali skuteczniej, dokładali punkty blokiem (17:9), a gdy asa posłał Aymen Bouguerra, odskoczyli na dziesięć oczek (20:10). GKS pewnie wygrał tę partię 25:15.

Czwarta odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana od poprzednich, a drużyny walczyły punkt za punkt. W środkowej części seta minimalną przewagę miał Barkom (14:16), ale gospodarze odwrócili wynik po dwóch atakach Bouguerry (19:18). Końcówkę seta po swojej myśli rozegrali siatkarze GKS. Świetnie dysponowany Bouguerra posłał asa (23:20), zepsuta zagrywka gości oznaczała piłkę meczową, a błąd w ataku zakończył rywalizację (25:22).

Skrót meczu GKS - Barkom:

Najwięcej punktów: Aymen Bouguerra (22), Bartosz Gomułka (15) – GKS; Wasyl Tupczi (21) – Barkom-Każany. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (8–4) i dominowali w bloku (9–1). MVP: Aymen Bouguerra (17/27 = 63% skuteczności w ataku + 2 asy + 3 bloki).

GKS Katowice – Barkom-Każany Lwów 3:1 (25:18, 21:25, 25:15, 25:22)

GKS: Jewhenij Kisiluk, Łukasz Usowicz, Bartosz Gomułka, Aymen Bouguerra, Bartłomiej Krulicki, Joshua Tuaniga – Bartosz Mariański (libero) oraz Krzysztof Gibek, Damian Domagała, Alexander Berger, Damian Hudzik. Trener: Grzegorz Słaby.
Barkom-Każany: Deniss Petrovs, Ilia Kowalow, Władysław Szczurow, Wasyl Tupczi, Mart Tammearu, Rune Fasteland – Jarosław Pampuszko (libero) oraz Santeri Valimaa, Tymur Cmokało, Lorenzo Pope, Oleg Szewczenko, Andrij Rohożyn. Trener: Ugis Krastins.