Jak poprawić stan polskiego sportu? Za nami konferencja "Sport na TAK"

Inne
Jak poprawić stan polskiego sportu? Za nami konferencja "Sport na TAK"
fot. PAP
Jak poprawić stan polskiego sportu? Za nami konferencja "Sport na TAK"

Za nami konferencja prasowa "Sport na TAK". Poruszono na niej wiele ważnych kwestii ws. poprawy kondycji polskiego sportu. Jakie są plany najbliższe miesiące i lata?

W poniedziałek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa "Sport na TAK". Udział w niej wzięło kilkudziesięciu prezesów polskich związków czy też przedstawicielu różnych organizacji z byłymi medalistami olimpijskimi na czele. Nie zabrakło też przedstawicieli mediów - w tym wiceprezesa PKOL i dyrektor ds. Sportu w Telewizji Polsat Marian Kmita.

 

W trakcie dyskusji, która trwała ponad trzy godziny, pojawiło się mnóstwo pomysłów na poprawę kondycji polskiego sportu. Chodzi o zmiany już na poziomie lekcji wychowania fizycznego w szkołach, kończąc na sporcie zawodowym.

 

- Bez powrotu sportu do szkoły nie da się zrobić drugiego kroku w postaci zbudowania fundamentu polskich klubów sportowych czy związków sportowych, które wreszcie zbudują sukces na miarę naszych pragnień i oczekiwań na igrzyskach olimpijskich czy mistrzostwach świata - powiedział wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś.

 

Wśród przyczyn słabości polskiego sportu wyróżniono m.in. brak skutecznej organizacji zajęć z wychowania fizycznego i sportu, ograniczoną liczbę klubów sportowych (na 100 tysięcy mieszkańców Polski przypada tylko 37 klubów sportowych) czy też słabość organizacyjno-finansową Polskich Związków Sportowych.

 

- Od związków sportowych należy oczekiwać planów, które będą pokazywać horyzontalny plan nie na rok, a na osiem lat. W takiej perspektywie możemy zbudować silną reprezentację - dodał Raś.

 

Wśród pomysłów na zmianę kondycji polskiego sportu można wskazać m.in. wprowadzenie w struktury każdego kuratorium Wojewódzkiego Wizytatora ds. Wychowania Fizycznego i Sportu czy też wzmocnienie organizacyjne PZS. Pomóc ma w tym m.in. nowa formuła współpracy MSiT z PZS.

 

- Finanse są bardzo ważne, ale najważniejsza jest współpraca. Zrozumienie naszych problemów, które wynikają z pewnych nieporozumień, jest godna uwagi - powiedział Arkadiusz Sobieraj, prezes Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu.

 

Z kolei prezesa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafała Tatarucha ucieszył temat wojska w rozwoju polskich sportowców. Do harmonijnej współpracy zostanie powołany międzyresortowy zespół, który będzie rekomendował sportowców do sportu wojskowego oraz rozpatrywał wnioski z programu Sport w Wojsku. Do tego MON określi limit etatów dla zawodników i trenerów w ramach poszczególnych dyscyplin sportowych. MSiT ma zapewnić sprzęt sportowy oraz środki potrzebne na przygotowanie reprezentantów do rywalizacji sportowej.

 

- Będzie więcej etatów w centralnym zespole sportowym. To pozwoli nam na uporządkowanie niektórych kwestii. Żołnierze i sportowcy nie do końca wiedzą, jak to ma funkcjonować, więc zapowiedzi zmian są dla nas bardzo ważną informacją - przyznał.

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie