Mural polskiej mistrzyni zaktualizowany! Rekordzistka sama dokonała zmiany

Inne
Mural polskiej mistrzyni zaktualizowany! Rekordzistka sama dokonała zmiany
fot. PAP
Mural poświęcony Aleksandrze Mirosław został zaktualizowany.

Mistrzyni olimpijska we wspinaczce na czas Aleksandra Mirosław wpisała w środę swój najnowszy rekord świata - 6,06 s.- na muralu w Lublinie. Mural ten przedstawia w skali 1:1 trasę jej wspinaczki. Powstał w ramach pracy doktorskiej w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS.

Mural powstał jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu i widniał na nim rekord świata we wspinaczce na czas (6,24 s.) ustanowiony przez Mirosław w 2023 r. Na Igrzyskach w Paryżu w prekwalifikacjach Aleksandra Mirosław dwukrotnie pobiła swój rekord świata - w pierwszym biegu olimpijskim miała 6,21 s., a w drugim 6,06 s.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polscy medaliści igrzysk nagrodzeni. Lewandowski i Zmarzlik wśród gości

 

W środę w Lublinie w towarzystwie autora muralu Michała Ćwieka Aleksandra Mirosław czarną farbą w sprayu własnoręcznie wymalowała na ścianie - 6,06 s.

 

- Teraz już naprawdę jestem częścią tego miasta. Jestem rodowitą lublinianką, tu się urodziłam, tutaj mieszkam. Pozostaje mi życzyć sobie i wam, żebyśmy się tutaj spotykali pod tym muralem i poprawiali ten czas wspólnie – powiedziała Mirosław.

 

Pierwsza okazja do poprawy tego wyniku będzie w przyszłym roku.

 

- Rozpoczynam sezon prawdopodobnie pod koniec kwietnia Pucharem Świata, będziemy zaczynać tradycyjnie w Azji, potem cykl europejski i na koniec mistrzostwa świata w Seulu – powiedziała dziennikarzom.

 

Mural widnieje na jednej z kamienic w śródmieściu Lublina (na tylnej elewacji kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 55; widoczny od strony ulicy Wieniawskiej). Na ścianie namalowanych jest 16 postaci Aleksandry Mirosław w kolejnych fazach wspinaczki, na wysokość 15 metrów. Odwzorowane są także chwyty i stopnie oraz oznaczenia wysokości. Wszystko w rzeczywistych rozmiarach – odwzorowane w skali 1:1.

 

Na muralu widnieje także kod QR, po sczytaniu którego na ekranie telefonu, można obejrzeć animację 3D przedstawiającą jak Aleksandra Mirosław wspina się po tej ścianie.

 

W przygotowanie muralu zaangażowana była sama Aleksandra Mirosław, której ruchy i ciało podczas wspinaczki było skanowane przy użyciu nowoczesnych technologii.

 

- Pamiętam jak Michał przyszedł do mnie z tym pomysłem. Trochę się zgodziłam, trochę nie, kompletnie nie wiedziałam, co z tego wyjdzie - wspominała.

 

Jak dodała, najtrudniej było z „mapowaniem rąk”, ponieważ do tego miała nałożyć specjalne rękawiczki.

 

- Tutaj powiedziałam twarde "nie", więc musieli znaleźć inne rozwiązania, i jak widziałam potem animacje, to się udało – podkreśliła.

 

Jej zdaniem taki mural, w miejscu gdzie jest spory ruch i ogląda go dużo ludzi, służy też popularyzacji tej dyscypliny sportu.

 

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że mural – oryginalny w swojej formie – cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

 

- Lublin, rodzinne miasto naszej olimpijki, ma unikatową formę oddania jej hołdu i pokazania jej wyników sportowych. Wpisanie w przestrzeń miasta takiego swego rodzaju pomnika dla Aleksandry Mirosław dowodzi wielkich umiejętności i wyobraźni – powiedział Żuk.

 

Mural powstał w ramach pracy doktorskiej Michała Ćwieka realizowanej w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a poświęconej nowej formie pomnika sportowca w przestrzeni miejskiej.

 

Niedługo po powstaniu muralu Ćwiek mówił PAP, że Ola Mirosław – "drobna dziewczyna, 1,62 m wzrostu", która ma nadludzką siłę i w sześć sekund wbiega na 15-metrową ścianę - jest dla niego niesamowicie inspirująca postacią. Jak tłumaczył, pokazanie wspinaczki Mirosław w skali 1:1, umożliwia widzowi uświadomienie sobie, jaka jest skala trudności tego, co robi Ola.

 

Przy projektowaniu i wykonywaniu muralu wykorzystywał nowoczesne narzędzia jak np. rozszerzona rzeczywistość, technologia 3D, a także zdjęcia wykonane za pomocą dronu. Potem kolejne fazy wspinaczki zostały odwzorowane i ręcznie namalowane na ścianie. Mural połączony jest z aplikacją AR, dzięki której można obejrzeć bieg Aleksandry Mirosław i obraz ten jest zintegrowany z powierzchnią dzieła.

 

Już niedługo po powstaniu muralu, okazało się, że wpisany tam rekord świata jest nieaktualny, ale autor zadeklarował, że będzie go systematycznie poprawiał.

 

- Zapytań o to, kiedy będzie zaktualizowany ten czas, myślę, że dostawałem setki – zaznaczył Ćwiek.

 

Aleksandra Mirosław (ur. w 1994 r. w Lublinie) to dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce na szybkość (2018, 2019), trzykrotna mistrzyni świata juniorów (2009, 2011 i 2013). Karierę zaczynała w wieku siedmiu lat jako pływaczka. Treningi wspinaczkowe rozpoczęła w 2007 roku w lubelskim klubie Skarpa. Od 2014 roku reprezentuje barwy Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin.

 

Mirosław na igrzyskach w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas zdobyła złoty medal. W finale uzyskała czas 6,10 s. i pokonała Chinkę Lijuan Deng (6,18).

PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie