Walka do końcowej syreny. Mistrz Polski przegrywa po zaciętym meczu

fot: PAP

Koszykarze Trefla Sopot przegrali w Ergo Arenie z hiszpańskim CJB Joventutem Badalona 73:78 (18:19, 19:21, 21:15, 15:23) w 3. kolejce Pucharu Europy (grupa A). To ich trzecia porażka. W czwartej serii mistrz Polski zagra na wyjeździe z Buducnostią Podgorica.

Po porażkach z Rathiopharmem Ulm 93:96 po dogrywce i Dolomiti Energia Trydent 78:84, nie udało się koszykarzom Trefla wygrać także w trzeciej kolejce spotkań, chociaż z renomowanym hiszpańskim Joventutem Badalona, stałym uczestnikiem rozgrywek Pucharu Europy, walczyli jak równy z równym.

Jak w inauguracyjnym spotkaniu z drużyną z Ulm, znów o wyniku decydował ostatni fragment gry. Jeszcze na 136 sekund przed końcem drużyna trenera Żana Tabaka prowadziła 71:70, a gdy do ostatniego gwizdka sędziów pozostawało 44 s był remis 73:73. Decydujący fragment meczu należał jednak gości, którzy wygrali go 5:0. Główne skrzypce odgrywali wśród nich reprezentanci Kanady Kassius Robertson i Węgier Adam Hanga oraz Amerykanie Devon Dotson i Kaiser Evan Bray-Gates.

Punktowych serii po obu stronach było w tym spotkaniu więcej. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 7:0 po dwóch minutach, po punktach Jarosława Zyskowskiego, "trójce" najskuteczniejszego w meczu reprezentanta Wielkiej Brytanii w odmianie 3x3 Tarika Phillipa i akcji Belga Andy'ego Van Vlieta, który po nieobecności na początku sezonu w środę wrócił do zespołu, wzmacniając jego siłę w ataku.

W pierwszej kwarcie Trefl prowadził potem 11:4 i 18:11, ale kończył ją przy stanie 18:19, gdyż serię ośmiu kolejno zdobytych punktów zanotowali rywale. Od tego momentu trwała wyrównana walka, choć nadzieje na przełom po stronie mistrzów Polski pojawiły się w trzeciej kwarcie, gdy od stanu 29:43 w 23. minucie doprowadzili do 51:43 w 27. O dwanaście punktów z rzędu dla zespołu postarali się w tym fragmencie najlepszy gracz meczu Phillip (21 pkt, 12 zbiórek, 6 asyst) i Van Vliet.

Czwartą kwartę podopieczni Tabaka zaczynali przy prowadzeniu 58:55. Rywale odzyskali je dopiero na 3.44 przed syreną (67:70). Trefl nie poddawał się. Nerwówka trwała już do samego końca.

Trefl Sopot - CJB Joventut Badalona 73:78 (18:19, 19:21, 21:15, 15:23).

Punkty:

Trefl Sopot: Tarik Phillip 21, Andy Van Vliet 15, Jarosław Zyskowski 9, Geoffrey Groselle 8, Marcus Weathers 8, Aaron Best 6, Jakub Schenk 6, Mikołaj Witliński 0, Robert McGowens 0, Bartosz Jankowski 0.

Joventut: Kasius Robertson 20, Devon Dotson 18, Kaiser Evan Bray-Gates 14, Adam Hanga 12, Ante Tomic 6, Yannick Kragg 4, Keye Van Der Vuurst 2, Artiom Pustowyj 2, Pep Busquets 0, Guillem Vives 0, Michael Ruzi 0.