Postraszyli faworyta! Siatkarze Projektu wybrnęli z kłopotów w starciu z ostatnią drużyną w tabeli

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarze Projektu wygrali w Tarnowie.

W meczu 6. kolejki PlusLigi siatkarze Barkom-Każany Lwów przegrali z PGE Projektem Warszawa 1:3. Stołeczna drużyna była zdecydowanym faworytem, ale konfrontacja w Tarnowie nie rozpoczęła się po ich myśli, bo gospodarze zaskoczyli dobrą grą. Po pierwszym przegranym secie Projekt opanował sytuację, wywalczył trzy punkty i wrócił na pierwsze miejsce w tabeli.

Trener Piotr Graban nieco przemeblował skład na starcie z ekipą Barkomu. Spotkanie rozpoczęło się zaskakująco, bo skazywana na porażkę drużyna ze Lwowa zaczęła bardzo dobrze i szybko uzyskała wyraźną przewagę (10:6), którą później powiększyła (16:11). Zryw Projektu pozwolił zmniejszyć różnicę (16:14), ale końcówka należała do rywali. Siatkarze Barkomu lepiej przyjmowali, byli skuteczniejsi w ataku, dołożyli dwa punkty zagrywką i pewnie wygrali 25:18. Ostatnią akcję skończył Ilia Kowalow.

Projekt rozpoczął drugą partię z większą mobilizacją i szybko uzyskał przewagę (3:6). Ekipa ze Lwowa złapała kontakt (11:12), ale dwa bloki gości pozwoliły odbudować zaliczkę (11:15). Końcówka seta toczyła się już przy wyraźnej przewadze stołecznej drużyny. Gospodarze popełnili więcej błędów, siatkarze Projektu grali skuteczniej i odwrócili wynik z poprzedniego seta (18:25).

W trzeciej odsłonie, po wyrównanym początku, Projekt zaczął budować przewagę przy zagrywkach Jurija Semeniuka (8:10), którą powiększył w środkowej części seta (12:16). Końcówka to pewna gra drużyny z Warszawy w ofensywie i wygrana, którą przypieczętował skutecznym atakiem Tobias Brand (20:25).

Scenariusz czwartego seta był podobny do poprzedniego. Wyrównana gra na początku (8:8), a później kilka wygranych akcji Projektu pozwoliło zbudować przewagę (8:11) i przejąć inicjatywę. Grali skutecznie w ofensywie i powiększyli przewagę (14:19). Asa dołożył Artur Szalpuk (15:21), Linus Weber wywalczył piłkę meczową (17:24), a błąd siatkarzy Barkomu zakończył to spotkanie (18:25).

Skrót meczu Barkom - Projekt:

Najwięcej punktów: Wasyl Tupczi (21), Ilia Kowalow (10) – Barkom-Każany; Linus Weber (21), Artur Szalpuk (16), Tobias Brand (11) – PGE Projekt. Dominacja siatkarzy Projektu w bloku (4–13). MVP: Linus Weber (18/28 = 64% skuteczności w ataku + 3 bloki).

Barkom Każany Lwów – PGE Projekt Warszawa 1:3 (25:18, 18:25, 20:25, 18:25)

Barkom: Wasyl Tupczi, Mart Tammearu, Rune Fasteland, Deniss Petrovs, Ilia Kowalow, Władysław Szczurow – Jarosław Pampuszko (libero) oraz Lorenzo Pope, Santeri Valimaa, Tymur Cmokało, Andrij Rohożyn. Trener: Ugis Krastins.
Projekt: Andrzej Wrona, Linus Weber, Tobias Brand, Jakub Kochanowski, Jan Firlej, Artur Szalpuk – Damian Wojtaszek (libero) oraz Michał Kozłowski, Bartłomiej Bołądź, Jurij Semeniuk, Karol Borkowski. Trener: Piotr Graban.