Szalony mecz w Nysie! Podział punktów w starciu Stali z Cuprum

Robert MurawskiSiatkówka
Cuprum Stilon Gorzów wygrał w Nysie.

PSG Stal Nysa przegrała z Cuprum Stilonem Gorzów 2:3 w spotkaniu 6. kolejki PlusLigi. Spotkanie miało dziwny przebieg – postawa obu ekip falowała, sporo było szarpanej gry i zwrotów akcji. Lepiej w tej sytuacji odnaleźli się goście, którzy wygrali po tie-breaku.

Na początku meczu przewagę uzyskali dobrze grający blokiem gospodarze (9:6). Drużyna z Gorzowa odrobiła straty (10:10), ale dalsza część seta toczyła się przy przewadze gospodarzy, którzy w końcówce dominowali na parkiecie. Dwa ataki skończył Michał Gierżot, a seta zakończył asem Dawid Dulski (25:19). Siatkarze Stali gorzej od rywali prezentowali się w ataku, ale dominowali w bloku (7–1).

Druga odsłona była bardzo jednostronna. Goście uzyskali przewagę na początku (1:4) i utrzymywali ją na przestrzeni seta. Rozstrzygnęła ją właściwie niesamowita seria punktowa przy zagrywkach Seweryna Lipińskiego (11:22). Goście dominowali nie tylko w polu serwisowym (0–5), ale również w ataku, czego efektem była klęska Stali 14:25.

Początek trzeciego seta to wyrównana gra obu zespołów, a później poszła punktowa seria gospodarzy od stanu 11:11 do 16:11. W odpowiedzi dwa asy posłał Adam Lorenc (17:15), a po chwili siatkarze Cuprum złapali kontakt (19:18). W końcówce lepsi byli nysanie, ale błędy rywali ułatwiły im zadanie. Piłkę setową wywalczył Gierżot (24:21), a wynik na 25:22 ustaliła przestrzelona zagrywka gości.

W czwartej partii minimalną przewagę mieli gospodarze, ale ekipa z Gorzowa trzymała kontakt. Po ataku Marcina Kani goście wyrównali (18:18) i losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Ważne akcje skończyli Chizoba Neves Atu i Kamil Kwasowski (21:23), a dwa ostatnie punkty dla gości zdobył Lipiński (23:25).

W tie-breaku przyjezdni uzyskali dwa oczka zaliczki po asie Lipińskiego (5:7), ale szybko był remis, gdy punktową zagrywką odpowiedział Kellian Motta Paes (7:7). Cztery kolejne punkty zapisali na swym koncie gorzowianie i po asie Vuka Todorovicia było 7:11. Punktowych zagrywek nie brakowało, bo dwie kolejne posłał Gierżot (10:11). Piłkę meczową dla Cuprum wywalczył Neves Atu (12:14), nysanie obronili się w kolejnej akcji, ale Kamil Kwasowski skutecznym atakiem rozstrzygnął rywalizację (13:15).

Skrót meczu Stal - Cuprum:

Najwięcej punktów: Michał Gierżot (23), Dawid Dulski (16) – PSG Stal; Chizoba Neves Atu (21), Robert Taht (21), Kamil Kwasowski (13), Seweryn Lipiński (11), Marcin Kania (11) – Cuprum Stilon. Statystyki z tego meczu to materiał do głębszej analizy dla ekspertów. Gospodarze dominowali w bloku (16–5), goście w polu serwisowym (7–15); gorzowianie byli skuteczniejsi w ataku, ale popełnili zdecydowanie więcej błędów... MVP: Robert Täht (20/24 = 83% skuteczności w ataku + 1 blok).

PSG Stal Nysa – Cuprum Stilon Gorzów 2:3 (25:19, 14:25, 25:22, 23:25, 13:15)

Stal: Zouheir El Graoui, Konrad Jankowski, Dawid Dulski, Michał Gierżot, Nicolas Zerba, Kellian Motta Paes – Kamil Szymura (libero) oraz Remigiusz Kapica, Kamil Kosiba, Jakub Abramowicz, Wojciech Włodarczyk, Patryk Szczurek. Trener: Daniel Pliński.
Cuprum: Mathijs Desmet, Marcin Kania, Chizoba Neves Atu, Kamil Kwasowski, Seweryn Lipiński, Przemysław Stępień – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Vuk Todorovic, Adam Lorenc, Robert Taht, Wojciech Ferens. Trener: Andrzej Kowal.