Szeja mistrzem Polski. Znamy wyniki

Moto

Nowozelandczyk Hayden Paddon (Hyundai I20 Rally2) obronił tytuł rajdowego mistrza Europy, zajmując trzecie miejsce w kończącym cykl Rajdzie Śląska, w którym najlepszy był Włoch Andrea Mabellini (Skoda Fabia RS Rally2). Mistrzem Polski został Jarosław Szeja (Skoda Fabia RS Rally2).

Trzeci w klasyfikacji ME był Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2). Szeja wywalczył tytuł mistrza Polski po raz pierwszy w karierze. Andrea Mabellini i Virginia Lenzi po raz pierwszy w karierze triumfowali w rundzie europejskiego czempionatu.

W niedzielę rywalizacja toczyła się na sześciu odcinkach specjalnych. Kierowców mogła zaskoczyć zmienna pogoda, bowiem od rana mocno padało, a momentami świeciło słońce.

Śliski asfalt spowodował problemy Belga Amaury Molle'a, który na ostatnim odcinku w Kiczycach wypadł z trasy i wylądował – ku zdumieniu widzów - na podwórku pobliskiego domu. Wyjeżdżanie z powrotem po grząskiej trawie zajęło mu mnóstwo czasu.

Przed Rajdem Śląska Paddon z pilotem Johnem Kennardem prowadził w klasyfikacji mistrzostw Europy ERC z dorobkiem 131 pkt i przewagą 27 punktów nad Francuzami Mathieu Franceschim i Andym Malfoyem.

Nowozelandczyk pokonał z domu 18 tysięcy kilometrów, by w Polsce zapewnić kolejny tytuł. I na mecie ostatniego niedzielnego „oesu” wskoczył triumfalnie na dach swojego samochodu. Podziękował kibicom, którzy też zdecydowali się na podróż do Polski i czekali na finiszu.

Paddon ścigał się już w Polsce z sukcesami. Były kierowca fabrycznego zespołu Hyundaia dwukrotnie stanął na podium Rajdu Polski – w sezonach 2016 i 2017, kiedy impreza była rundą światowego czempionatu.

W zakończonej w niedzielę trzydniowej imprezie, stanowiącej też rundy mistrzostw Polski, MP samochodów historycznych i Rajdowych Mistrzostw Południa, czyli krótszych rajdów okręgowych, wystartowało w sumie 110 załóg z 13 krajów. Rywalizowali na 14 odcinkach specjalnych.

Przed Rajdem Śląska trzecie miejsce w klasyfikacji ME zajmowała załoga Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Polacy nie mogli już dogonić liderów, ale mieli szansę na wicemistrzostwo, wyprzedzając Francuzów. Ostatecznie kolejność się nie zmieniła.

Ściganie na drogach woj. śląskiego zakończyło też walkę o mistrzostwo Polski. Pozycję lidera utrzymali bracia Jarosław i Marcin Szejowie z Ustronia. W walce liczyło się przed ostatnią rundą pięć załóg.

Przed uczestnikami trasę Rajdu Śląska pokonał trzykrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz, który na zaproszenie organizatora poprowadził Skodę Fabię RS Rally2, jako tzw. samochód funkcyjny.

W kalendarzu tegorocznych rajdowych ME było osiem rund - na Węgrzech, Wyspach Kanaryjskich, w Szwecji, Estonii, Włoszech, Czechach, Wielkiej Brytanii i na Śląsku.

Organizowane od 1953 r. mistrzostwa Europy to najstarszy rajdowy cykl na świecie i druga najważniejsza, po WRC (mistrzostwa świata), seria w tej dyscyplinie. Pierwsza edycja Rajdu Śląska odbyła się w 2017 roku, tegoroczna po raz pierwszy znalazła się w cyklu ME.