Za trzy punkty! Siatkarze ZAKSY ograli rewelację początku sezonu

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarze ZAKSY mają na koncie cztery zwycięstwa w sześciu dotychczas rozegranych meczach w PlusLidze.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Cuprum Stilonem Gorzów 3:1 w zaległym meczu 4. kolejki PlusLigi. Kędzierzynianie odnieśli czwarte zwycięstwo i zgarnęli komplet punktów w starciu z rewelację początku sezonu. Siatkarze z Gorzowa Wielkopolskiego zanotowali drugą porażkę w rozgrywkach.

Początek meczu to kłopoty atakujących i przewaga gości (3:6). W pewnym momencie siatkarze Cuprum odskoczyli na cztery oczka (8:12) i wówczas ZAKSA zabrała się do roboty. Gospodarze złapali kontakt (11:12), a po punktowym bloku odrobili straty (13:13). Gra na pewien czas się wyrównała, ale w końcówce, od stanu 19:20, oglądaliśmy popis ZAKSY. Dwa razy zablokował rywali Mateusz Poręba (23:20), który dołożył też skuteczny atak na wagę piłki setowej. Wynik na 25:21 ustalił asem serwisowym Igor Grobelny.

W drugim secie od początku inicjatywę przejęli kędzierzynianie, którzy błyskawicznie wypracowali sobie sporą przewagę. Gdy asem popisał się Mateusz Rećko, było 9:2. Przyjezdni próbowali nawiązać walkę, ale skutecznie grający w ataku siatkarze ZAKSY kontrolowali wynik (14:9, 17:12). W końcówce znów asa posłał Grobelny (24:19), a Daniel Chitigoi zamknął tę część meczu skutecznym atakiem (25:20).

Siatkarze ZAKSY uzyskali przewagę w pierwszych akcjach kolejnej partii (7:4), gorzowianie szybko jednak wyrównali (7:7). Od tego momentu gra się wyrównała i minimalną przewagę miała raz jedna (15:13), raz druga strona (15:17). Końcówka należała tym razem do skutecznie grających siatkarzy Cuprum Stilonu. Dobrą zmianę na zagrywkę dał Chizoba Neves Atu (17:22), a w ostatniej akcji seta błąd popełnili gospodarze (20:25).

Od początku czwartego seta kędzierzynianie zaczęli nadawać ton wydarzeniom na boisku (5:2, 9:5). Goście nie rezygnowali i po ataku Mathijsa Desmeta złapali kontakt (14:13), ale nie wykorzystali szansy na wyrównanie. W odpowiedzi poszła seria ZAKSY od stanu 15:14 do 20:14, która właściwie rozstrzygnęła seta. Gospodarze wygrali też cztery ostatnie akcje tego seta. Rećko i Grobelny skończyli ataki, później rywale popełnili błąd na wagę piłki meczowej, a punktowy blok zakończył zmagania (25:16).

Najwięcej punktów: Igor Grobelny (19), Mateusz Poręba (19), Mateusz Rećko (12), Rafał Szymura (11) – ZAKSA; Mathijs Desmet (14), Adam Lorenc (11) – Cuprum Stilon. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku (52%–44%), lepiej punktowali zagrywką (5–2) oraz blokiem (13–8). MVP: Mateusz Poręba (15/18 = 83% skuteczności w ataku + 4 bloki).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Stilon Gorzów 3:1 (25:21, 25:20, 20:25, 25:16)

ZAKSA: Rafał Szymura, Karol Urbanowicz, Mateusz Rećko, Igor Grobelny, Mateusz Poręba, Marcin Janusz – Eric Shoji (libero) oraz Daniel Chitigoi, Andreas Takvam. Trener: Andrea Giani.
Cuprum: Mathijs Desmet, Jakub Strulak, Chizoba Neves Atu, Wojciech Ferens, Seweryn Lipiński, Vuk Todorovic – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Przemysław Stępień, Adam Lorenc, Robert Taht, Kamil Kwasowski. Trener: Andrzej Kowal.