Szok na mistrzostwach Polski! 19-latek sensacyjnym złotym medalistą

Klemens Joniak najlepszy w letnich mistrzostwach Polski w skokach narciarskich.

Klemens Joniak z LKS Poroniec Poronin wygrał w piątek w Zakopanem konkurs indywidualny letnich mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Na Średniej Krokwi (K-95) wystartowało 88 zawodników, w tym gościnnie reprezentanci Austrii, Słowacji i Ukrainy.

Joniak prowadził już na półmetku. Zawodnik LKS Poroniec poszybował na odległość 104,5 metra. Drugie miejsce ze skokiem 102,5 m zajmował Paweł Wąsek, a trzeci był Maciej Kot (102 m). W rywalizacji finałowej Joniak uzyskał 102 m i z oceną 274,2 pkt utrzymał prowadzenie.

Wąsek (WSS Wisła) w drugiej próbie osiągnął 99,5 i tracąc do zwycięzcy 8,5 pkt stanął na drugim stopni podium. Trzecie miejsce wywalczył obrońca tytułu Dawid Kubacki. Zawodnik z TS Wisła Zakopane za dwa skoki na odległość 98,5 otrzymał 255,2 pkt.

Kot zajął ostatecznie piątą pozycję. Do skoków po zabiegu artroskopii kolan powrócił w Zakopanem Piotr Żyła. W konkursie na Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha zawodnik WSS Wisła zajął 6. miejsce.

Wśród kobiet najlepsza była Anna Twardosz, która obroniła tytuł.

Tegoroczny czempionat kraju rozegrany został bez systemu przeliczników za wiatr, ponieważ z awarią boryka się firma mająca obsługiwać te zawody.

Rywalizacja przebiegała przy dobrej pogodzie i na ogół słabym wietrze. Temperatura powietrza wahała się w okolicy 4-5 stopni Celsjusza.