Postraszyli mistrza Polski! Mocna odpowiedź siatkarzy Jastrzębskiego Węgla

Robert MurawskiSiatkówka
Jastrzębski Węgiel wygrał w Gorzowie Wielkopolskim.

Siatkarze Cuprum Stilonu Gorzów przegrali z Jastrzębskim Węglem 1:3 w meczu 7. kolejki PlusLigi. Przyjazd mistrzów Polski cieszył się sporym zainteresowaniem gorzowskich kibiców. Gospodarze zaczęli bardzo dobrze i wygrali zaciętą pierwszą partię. Kolejne sety to już jednak pokaz mocy jastrzębian, którzy zgarnęli trzy punkty.

Premierowa odsłona przyniosła równą grę obu ekip i żadna ze stron nie była w stanie zbudować znaczącej przewagi. Jastrzębianie odskoczyli na dwa oczka po ataku Tomasza Fornala (17:19), gospodarze szybko jednak wyrównali (20:20). Norbert Huber wywalczył piłkę setową dla gości (23:24), ale po chwili zespół zagrywkę i rozpoczęła się gra na przewagi. Wojnę nerwów wygrali gorzowianie, co przypieczętował asem po taśmie Vuk Todorović (29:27).

Goście udanie otworzyli drugą partię (1:4), ale siatkarze Cuprum błyskawicznie odrobili straty przy zagrywkach Kamila Kwasowskiego. Gra się wyrównała, w środkowej części seta jastrzębianie odbudowali jednak przewagę. Gospodarze nie skończyli dwóch akcji, rywale byli skuteczniejsi i po ataku Fornala mieli trzy oczka zaliczki (15:18). W końcówce przyjezdni utrzymali przewagę. Grali skuteczniej w ataku, a ich mocną bronią był również blok. W ostatniej akcji seta gorzowianie zepsuli zagrywkę (21:25).

W trzecim secie jastrzębianie szybko uzyskali solidną zaliczkę (1:4, 5:10). Po takim otwarciu goście dominowali w dalszej części seta, mając wyraźną przewagę w ataku, a gorzowianie nie byli w stanie nawiązać walki (9:15, 13:22). Zdecydowane zwycięstwo jastrzębian przypieczętował Luciano Vicentin atakiem z przechodzącej piłki (15:25).

Początek czwartej partii wyrównany (8:8), a później znów odskoczyli przyjezdni – po punktowej zagrywce Norberta Hubera było 8:12. Siatkarze Cuprum Stilonu jeszcze odpowiedzieli asem Roberta Tahta (11:13), ale w odpowiedzi poszła nokautująca seria jastrzębian przy zagrywkach Vicentina (11:19). Gorzowianie w końcówce próbowali jeszcze odrobić straty, zmniejszyli różnicę do trzech oczek (20:23). Mistrzowie Polski obronili jednak przewagę – Anton Brehme wywalczył piłkę meczową (20:24), a zepsuta zagrywka rywali przyniosła brakujący punkt (21:25).

Skrót meczu Cuprum Stilon - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Chizoba Neves (20), Mathijs Desmet (12) – Cuprum Stilon; Tomasz Fornal (17), Łukasz Kaczmarek (17), Luciano Vicentin (16), Anton Brehme (15), Norbert Huber (12) – Jastrzębski Węgiel. Goście byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (5–6) i dominowali w bloku (6–14). MVP: Anton Brehme (12/13 = 92% skuteczności w ataku + 3 bloki).

Cuprum Stilon Gorzów – Jastrzębski Węgiel 1:3 (29:27, 21:25, 15:25, 21:25)

Cuprum Stilon: Mathijs Desmet, Marcin Kania, Chizoba Neves Atu, Kamil Kwasowski, Seweryn Lipiński, Vuk Todorovic – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Adam Lorenc, Wojciech Ferens, Przemysław Stępień, Jakub Strulak, Robert Taht. Trener: Andrzej Kowal.
Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Norbert Huber, Łukasz Kaczmarek, Luciano Vicentin, Anton Brehme, Benjamin Toniutti – Jakub Popwiczak (libero) oraz Juan Ignacio Finoli, Arkadiusz Żakieta, Marcin Waliński. Trener: Marcelo Mendez.