Dwa sety walki, dwa dominacji! Zwycięstwo siatkarzy Jastrzębskiego Węgla

Robert MurawskiSiatkówka
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z Treflem Gdańsk.

Jastrzębski Węgiel wygrał z Treflem Gdańsk 3:1 w spotkaniu 8. kolejki PlusLigi. Po dwóch zaciętych setach był remis, ale w trzeciej i czwartej partii podrażnieni jastrzębianie przejęli inicjatywę, uzyskali wyraźną przewagę i zgarnęli trzy punkty.

Premierowa odsłona przyniosła wyrównaną rywalizację obu drużyn. W końcówce zaczęła się zarysowywać przewaga jastrzębian. Po asie Jordana Zaleszczyka odskoczyli na dwa oczka (19:17), a po błędzie rywali na trzy (22:19). Tomasz Fornal wywalczył piłkę setową (24:22), a później jastrzębianie na własne życzenie dostarczyli kibicom dodatkową porcję emocji. Nieporozumienie po stronie gospodarzy, a po chwili zaskakujący float gdańszczan doprowadziły do gry na przewagi. W niej obie ekipy miały piłki setowe, w końcu to jednak jastrzębianie wygrali po skutecznym ataku Antona Brehme (29:27).

Druga partia toczyła się przy minimalnej przewadze gdańszczan (9:11, 16:18). Po skutecznym ataku Jakuba Czerwińskiego było 18:20, ale gospodarze odwrócili wynik przy zagrywkach Timothee Carle (22:20). Siatkarze Trefla wyrównali i mieli piłkę setową po ataku Jakuba Jarosza (23:24), znów jednak zwycięzcę miała wyłonić gra na przewagi. W niej trzy piłki setowe mieli jastrzębianie, ostatecznie to jednak ekipa z Gdańska cieszyła się z wygranej po asie Kamila Droszyńskiego (28:30).

Podrażnieni jastrzębianie przejęli inicjatywę od pierwszych akcji trzeciego seta (4:1). Grali skutecznie, wykorzystali problemy rywali w przyjęciu i od środkowej części seta właściwie kontrolowali sytuację (17:12). Pewną wygraną przypieczętował skutecznym atakiem Marcin Waliński (25:20).

Czwarta odsłona to już dominacja ekipy z Jastrzębia-Zdroju. Gospodarze już na początku odskoczyli rywalom, a gdy asa posłał Arkadiusz Żakieta, prowadzili 10:4. Po skutecznym ataku Brehme różnica wzrosła do dziesięciu oczek (16:6) i mecz zaczął wyraźnie zmierzać ku pomyślnemu dla jastrzębian końcowi. W ostatniej akcji tej konfrontacji skutecznie zaatakował Fornal (25:13).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Trefl:

Najwięcej punktów: Tomasz Fornal (22), Timothee Carle (19), Anton Brehme (13), Arkadiusz Żakieta (13) – Jastrzębski Węgiel; Piotr Orczyk (14), Jakub Jarosz (13), Mustapha M'Baye (12), Paweł Pietraszko (11) – Trefl. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, popełnili mniej błędów i lepiej punktowali zagrywką (5–3). MVP: Tomasz Fornal (18/29 = 62% skuteczności w ataku + 2 asy + 2 bloki; 87% pozytywnego przyjęcia).

Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:1 (29:27, 28:30, 25:20, 25:13)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Jordan Zaleszczyk, Łukasz Kaczmarek, Timothee Carle, Anton Brehme, Benjamin Toniutti – Jakub Popwiczak (libero) oraz Juan Ignacio Finoli, Arkadiusz Żakieta, Marcin Waliński. Trener: Marcelo Mendez.
Trefl: Jakub Czerwiński, Mustapha M'Baye, Kamil Droszyński, Piotr Orczyk, Paweł Pietraszko, Jakub Jarosz – Voitto Koykka (libero) oraz Rafał Sobański, Gijs Jorna, Aliaksei Nasevich. Trener: Mariusz Sordyl.