Ten historyczny mecz pozostanie w sercach polskich kibiców przez wiele pokoleń!
Zaledwie kilka dni przed wybuchem II wojny światowej reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała spotkanie z wicemistrzami świata z Węgier. Biało-Czerwoni odnieśli sensacyjne zwycięstwo. Ten mecz na lata pozostał w sercach Polaków, którzy chwilę później stanęli przed obliczem nazistowskiego najeźdźcy.
Ostatni mecz przed wybuchem II wojny światowej
Rok 1939 na zawsze zapisał się w historii świata. Zanim jednak wybuchła II wojna światowa, reprezentacja Polski w piłce nożnej rozgrywała mecze z innymi drużynami. Ostatni z nich miał miejsce dokładnie 27 sierpnia 1939 roku, czyli zaledwie kilka dni wcześniej.
Symbolika meczu w Warszawie
Mecz w Warszawie był pełen symboliki. W sierpniu w Polsce sytuacja była bardzo napięta. Czuć było zbliżającą się wojnę. Nie przestraszyli się tego Węgrzy. Przyjeżdżając do Polski, chcieli pokazać solidarność z Polakami i dodać im otuchy. To ówcześni wicemistrzowie świata, w których składzie nie brakowało gwiazd światowej piłki.
O motywach przyjazdu Węgrów do Polski można przeczytać więcej w artykule ze strony Historia Sportu, który był inspiracją dla naszego materiału.
Polacy odwrócili losy meczu
Oczywiście zdecydowanym faworytem meczu byli goście. Potwierdzali to od pierwszych minut. Już po pół godziny gry prowadzili 2:0. Na listę strzelców wpisali się Gyula Zsengeller i Sandor Adam. Wtedy swoje show rozpoczął Ernest Wilimowski. Legendarny napastnik strzelił trzy gole. Czwarte trafienie dołożył Ewald Dytko.
Polacy odwrócili losy meczu z wicemistrzami świata. Wygrali 4:2. Wynik ten miał duże znaczenie. Tchnął wiarę w polskie społeczeństwo. Popisy swoich ulubieńców na stadionie w Warszawie oglądało aż 20 tysięcy kibiców. Całe spotkanie toczyło się w przyjaznej atmosferze.
To oni zagrali w tym historycznym meczu
Mecz towarzyski pomiędzy Polakami i Węgrami rozegrano 27 sierpnia 1939 roku na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Sędzią spotkania był Fin Esko K. Pekonen, selekcjonerem reprezentacji Polski Józef Kałuża, a asystentem Marian Spoida. W meczu zagrali:
· Adolf Krzyk,
· Władysław Szczepaniak,
· Edmund Giemsa,
· Wilhelm Góra,
· Edward Jabłoński,
· Ewald Dytko,
· Henryk Jaźnicki,
· Stanisław Baran,
· Ewald Cebula,
· Leonard Piątek,
· Ernest Wilimowski,
· Paweł Cyganek.
W drużynie Węgier zagrali:
· Ferenc Sziklai,
· Karoly Kis,
· Sandor Biro,
· Antal Szalay,
· Jozsef Turay,
· Janos Dudas,
· Sandor Adam,
· Gyorgy Sarosi,
· Gyula Zsengeller,
· Geza Toldi,
· Laszlo Gyetvai.
Osiem lat czekania na kolejny oficjalny mecz
Spotkanie Polska - Węgry odbyło się w ostatnią niedzielę przed wybuchem II wojny światowej. Na kolejne oficjalne spotkanie Polacy musieli poczekać osiem długich lat, aż do zakończenia wojny.
Nie doszedł do skutku mecz Polska - Węgry, który zaplanowano na 3 września 1939 roku.
Historyczne spotkanie po zakończeniu wojny miało miejsce 11 czerwca 1947 roku w Oslo. Tam Polacy przegrali 1:3 z Norwegami, rozpoczynając swoją nową erę w piłce nożnej.
Przejdź na Polsatsport.pl