Złote Kolce 2024 rozdane

Natalia Bukowiecka (z domu Kaczmarek).

Biegaczka Natalia Bukowiecka (z domu Kaczmarek) i młociarz Wojciech Nowicki zostali ogłoszeni najlepszymi lekkoatletami 2024 roku podczas gali Złote Kolce na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wyróżniono też sportowców w innych kategoriach oraz zawodników, którzy niedawno ogłosili zakończenie kariery.

Na początku gali wyróżniono zawodników, którzy w tym roku pobili rekordy Polski. Byli to Jakub Szymański w biegu na 60 m przez płotki (7,46), Ewa Swoboda w biegu na 60 m (6,98), Natalia Bukowiecka na 400 m (48,90), Weronika Lizakowska na 1500 m (3.57,31) i Alicja Konieczek na 3000 m z przeszkodami (9.16,51).

Bukowiecka poprawiła obowiązujący od 1976 roku rekord Ireny Szewińskiej - 49,28. 26-latka trzykrotnie zeszła poniżej 49 sekund, a 20 lipca w Londynie przebiegła 400 m w 48,90.

Bukowiecka w czerwcu wygrała mistrzostwa Europy w Rzymie, natomiast w sierpniu zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wśród kobiet drugie miejsce zajęła młociarka Anita Włodarczyk, która w przeszłości 10 razy wygrywała ranking Złote Kolce. Trzecia była sprinterka Ewa Swoboda, czwarta płotkarka Pia Skrzyszowska, a piąta oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Nowicki piąty raz w karierze został laureatem Złotych Kolców. 35-latek wygrał mistrzostwa Europy w Rzymie. To jego trzeci z rzędu triumf w czempionacie kontynentu.

Na drugiej pozycji wśród mężczyzn uplasował się młociarz Paweł Fajdek. Trzeci był płotkarz Jakub Szymański, czwarty kulomiot Michał Haratyk, a piąty tyczkarz Piotr Lisek.

Trenerem roku został Marek Rożej, który od lat współpracuje z Bukowiecką (Kaczmarek).

W pewnym momencie na scenę weszło czworo zawodników, którzy w tym roku zakończyli sportowe kariery. Byli to Małgorzata Hołub-Kowalik i Anna Kiełbasińska, które zdobywały medale najważniejszych imprez w sztafecie 4x400 m oraz tyczkarz Paweł Wojciechowski - mistrz świata z 2011 roku oraz Angelika Cichocka, która specjalizowała się w biegach na 800 i 1500 m.

Zawodnicy dziękowali swoim trenerom. Wojciechowski wspomniał również o zmarłym w 2019 roku Wiesławie Czapiewskim, który wychował wielu reprezentantów Polski.

Wśród wyróżnionych za całokształt kariery byli też Joanna Linkiewicz (400 m ppł), Henryk Szost (maraton), Jakub Krzewina (400 m), sprinter Przemysław Słowikowski, dyskobol Robert Urbanek i chodziarz Rafał Augustyn.

Wspomniano też o Marice Popowicz-Drapale, która wynikiem 51,87 pobiła rekord świata w kategorii wiekowej powyżej 35 lat.

Nominowani w kategorii Odkrycie Roku byli wicemistrzyni świata juniorów w biegu na 400 m ppł - Wiktoria Gadajska, Anastazja Kuś i Stanisław Strzelecki - mistrzyni i mistrz Europy w biegu na 400 m do lat 18) oraz wicemistrz świata w dziesięcioboju do lat 20 - Hubert Trościanka, który został laureatem nagrody.

Wydarzeniem 2024 roku był Memoriał Kamili Skolimowskiej zaliczany do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi. 25 sierpnia podczas zawodów na Stadionie Śląskim padło wiele wspaniałych wyników. Armand Duplantis ustanowił aktualny rekord świata w skoku o tyczce - 6,26. Natomiast Norweg Jakob Ingebrigtsen czasem 7.17,55 pobił rekord świata w biegu na 3000 m.

Wspomniano też o niepełnosprawnych lekkoatletach, którzy na paralimpiadzie w Paryżu wywalczyli sześć medali - po dwa złote, srebrne i brązowe. Laureatką została Barbara Bieganowska-Zając, która w stolicy Francji triumfowała w biegu na 1500 m.