Slalom gigant w Soelden dla Brignone, 25. lokata Gąsienicy-Daniel

Włoszka Federica Brignone wygrała w austriackim Soelden slalom gigant, pierwszą konkurencję alpejskiego Pucharu Świata w sezonie 2024/25. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 25. miejsce.

Brignone, trzecia po pierwszym przejeździe, wyprzedziła o 0,18 sekundy Nowozelandkę Alice Robinson oraz o 1,08 Austriaczkę Julię Scheib. Włoszka odniosła 28. triumf w karierze zawodach z cyklu Pucharu Świata.

Prowadząca na półmetku najbardziej utytułowana alpejka w historii, pięciokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli Amerykanka Mikaela Shiffrin, która walczyła o 98. zwycięstwo w PŚ, popełniła błędy w drugim przejeździe i spadła na piąte miejsce, tracąc do Brignone 1,21 s.

Gąsienica-Daniel zajmowała po pierwszej próbie 23. lokatę, a w drugiej nie poprawiła się, ale dojechała do mety i wywalczyła pierwsze pucharowe punkty.

Na niedzielę zaplanowano w Soelden slalom gigant mężczyzn. Wydarzeniem będzie start reprezentującego Holandię Austriaka Marcela Hirschera, który wraca do rywalizacji po pięcioletniej przerwie. 35-letni zawodnik potwierdził w piątek udział w niedzielnych zawodach.

Hirscher to dwukrotny mistrz olimpijski i siedmiokrotny mistrz świata oraz ośmiokrotny triumfator klasyfikacji generalnej PŚ. Na alpejskich stokach rządził nieprzerwanie od 2011 do 2019 roku. Łącznie wygrał 67 pucharowych zawodów.