Słynny napastnik został nowym selekcjonerem reprezentacji
Dwight Yorke, w przeszłości gwiazdor Manchesteru United, został mianowany selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Trynidadu i Tobago. Jego celem będzie awans z zespołem na mundial, który w 2026 roku odbędzie się w Kanadzie, USA i Meksyku.
Yorke przez osiem lat występował w Aston Villi Birmingham, a w 1998 roku przeszedł do Manchesteru United za 19,25 mln euro. W sezonie 1998/99 wywalczył potrójną koronę. "Czerwone Diabły" zdobyły mistrzostwo i Puchar Anglii, a w finale Ligi Mistrzów wygrały 2:1 z Bayernem Monachium. W doliczonym czasie bramki zdobyli Teddy Sheringham i Ole Gunnar Solskjaer.
ZOBACZ TAKŻE: To już oficjalne! Manchester United ma nowego trenera
Urodzony w Canaan na wyspie Tobago napastnik, który 3 listopada skończy 53 lata, grał w Manchesterze do 2002 roku. Później reprezentował barwy Blackburn Rovers, Birmingham City i Sydney FC.
W reprezentacji Trynidadu i Tobago wystąpił 72 razy i strzelił 18 goli. W 2006 roku uczestniczył w mistrzostwach świata w Niemczech. 35-letni wówczas piłkarz był kapitanem drużyny narodowej. Trynidad bezbramkowo zremisował ze Szwecją, a następnie przegrał po 0:2 z Anglią i Paragwajem. Zespół z Karaibów zajął ostatnie miejsce w grupie B, ale zapisał się w historii debiutując w mundialu.
Trenerem reprezentacji Trynidadu był wówczas Holender Leo Beenhakker, który po turnieju objął polską kadrę i pierwszy raz w historii wprowadził biało-czerwonych do finałów mistrzostwa Europy.
Po mundialu w Niemczech Yorke podpisał kontrakt z Sunderlandem, gdzie w 2009 roku zakończył piłkarską karierę.
"Doświadczenie, przywództwo i zaangażowanie Dwighta w czerwono-biało-czarne barwy jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, aby zainspirować naszych zawodników i nasz naród" — powiedział prezydent trynidadzkiej federacji piłkarskiej Kieron Edwards.
Yorke w latach 2022-2023 był trenerem FC Macarthur Sydney, którego bramkarzem jest Filip Kurto. 33-latek w przeszłości występował m.in. w Wiśle Kraków.
Od sześciu do ośmiu drużyn z federacji CONCACAF weźmie udział w mundialu. Oprócz trzech gospodarzy imprezy trzy kolejne reprezentacje wywalczą bezpośredni awans, a dwie następne mogą zakwalifikować się poprzez międzykontynentalne baraże.
Obecnie 30 drużyn z Ameryki Północnej i Środkowej uczestniczy w drugiej rundzie eliminacji MŚ. Są podzielone na sześć grup po pięć zespołów. 12 drużyn awansuje do trzeciej rundy eliminacji i zostaną podzielone na trzy grupy.
Reprezentacja Trynidadu i Tobago w grupie B zajmuje drugie miejsce za Kostaryką. Jej pierwszym meczem o punkty pod wodzą nowego trenera będzie starcie z Saint Kitts i Nevis, zaplanowane na 6 czerwca 2025 roku.
Przejdź na Polsatsport.pl