Stolica polskiej siatkówki? Które miasta zdobyły najwięcej medali w historii
Rywalizacja siatkarzy oraz siatkarek o medale mistrzostw Polski od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Kluby z których miast stawały najczęściej na podium? Miasta, które mają na koncie co najmniej dziesięć medali siatkarskich mistrzostw Polski w galerii zdjęć.
Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej mężczyzn po raz pierwszy rozegrano w 1929 roku. Od 1954 rywalizacja toczy się w formule ligowej. W 1989 roku mistrza po raz pierwszy wyłoniono w formule play-off. W sezonie 2000/01 rozpoczęła się historia ligi zawodowej, rozgrywanej pod egidą Polskiej Ligi Siatkówki. Od sezonu 2008/09 rozgrywki przyjęły nazwę PlusLiga.
Zobacz także: Przełomowy sezon! Pierwszy play-off w siatkarskiej ekstraklasie
Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej kobiet również po raz pierwszy rozegrano w w 1929 roku i podobnie jak u panów, w 1954 zmieniono formułę rywalizacji na ligową. Liga zawodowa funkcjonuje od sezonu 2005/06. Miała w tym czasie różne nazwy, od 2020 jest rozgrywana jako Tauron Liga.
Obecny sezon jest 89. edycją rywalizacji o mistrzostwo Polski zarówno wśród siatkarzy jak i u siatkarek. Przez ten czas w rozgrywkach uczestniczyło wiele drużyn. Zespoły z których miast osiągnęły największe sukcesy?
Miasta, które mają na koncie co najmniej dziesięć medali siatkarskich mistrzostw Polski w galerii zdjęć:
Stolica polskiej siatkówki? Które miasta zdobyły najwięcej medali w historii